BRATISLAVA. Vláda včera schválila svojich šiestich nominantov do Rady pre reguláciu, ktorá pôsobí na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví. Od 15. marca totiž nadobudla účinnosť vládna novela regulačného zákona, ktorou sa končí funkčné obdobie súčasného vedenia regulačného úradu. Rada okrem iného rozhoduje o spôsobe stanovenia cien energií pre domácnosti.
Do orgánu, ktorý ovplyvňuje ceny energií, vláda nominovala človeka, ktorý chce od podnikov vymáhať škody spôsobené zvýšením cien.
Ak si Mariča prezident vyberie, bude aj on ovplyvňovať ceny plynu, elektriny a vody, a dostane sa k tvorbe regulačnej politiky.
Marič sa pritom angažuje vo vymáhaní peňazí, ktoré podľa neho energetické podniky získali neoprávnene. Ľudia z vranovskej firmy Slov–Energia Consulting, ktorej spoločníkom je aj Marič, obchádzajú obce na východe Slovenska a ponúkajú ľuďom zastupovanie pri vymáhaní škôd.
Viacerí starostovia obcí trebišovského okresu potvrdili, že z textu plnej moci, ktorú ľuďom navrhujú podpísať, vyplýva pre Slov–Energiu 40percentná odmena z vymoženej sumy.
Ak by bol Marič členom regulačnej rady, mohol by napríklad ovplyvniť, ako efektívne sa bude ÚRSO brániť obvineniam zo stanovenia nesprávnych cien v minulosti. Priamo by tak mohol pomôcť biznisu svojej firmy.
Podobný precedens, keď spotrebitelia energií žiadajú vyplatiť odškodné, už existuje. Sedem firiem, medzi ktorými sú aj Železiarne Podbrezová, už na Ústavnom súde získalo potvrdenie, že boli poškodené.
Právny zástupca firiem Ľubomír Fogaš včera nechcel komentovať možnosť úspechu podobných žalôb aj v prípade domácností. Dodal len, že o aktivitách firmy Slov–Energia počuje prvýkrát.
Podľa oficiálnych vládnych materiálov nie je možné o kandidátoch na členov regulačnej rady zistiť nič. Ich životopisy boli utajené. Zverejnené by mali byť iba u tých, ktorých si napokon prezident vyberie a vymenuje.
Do rady mieri aj bývalý minister hospodárstva
Najznámejším kandidátom je Karol Česnek, ktorý bol ministrom hospodárstva v čase vlády Vladimíra Mečiara. V minulosti bol členom predstavenstva Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy (SEPS) a členom predstavenstva Slovenských elektrární. V SEPS-e pôsobil ako člen dozornej rady aj kandidát František Janíček. Ten bol donedávna dekanom Fakulty elektrotechniky a informatiky na Slovenskej technickej univerzite a jeho odborom je energetika.
Kandidát na člena regulačnej rady Milan Hargaš pôsobil v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP) ako riaditeľ investícií jej dcérskych firiem. V súčasnosti je vedúci útvaru internej komunikácie SPP a podieľa sa aj na tvorbe zamestnaneckého časopisu Modrý plameň.
Vláda nominovala ešte súčasného člena regulačnej rady Vladimíra Čepka a Jozefa Mikuša.
Svojich šiestich nominantov včera schválil aj parlament. Medzi nimi je Augustín Arnold, manažér firmy Elektrovod Holding, ktorá buduje rozvodnú elektrickú sieť, konateľ obchodnej spoločnosti Fervent Marián Giba a generálny sekretár Zväzu hutníctva, ťažobného priemyslu a geológie Ján Hijj.
Definitíva bude do mesiaca
Predpokladá sa, že prezident vyberie členov rady do 30 dní od predloženia kandidátov. Prezident vymenuje z kandidátov vlády a parlamentu po troch členov. Šesťčlenná rada tak bude mať polovicu z „radov“ vlády a polovicu z parlamentu.
Rada pre reguláciu
- je nezávislý kolektívny štátny orgán stratégie a riadenia regulácie
- vypracúva návrh regulačnej politiky
- schvaľuje rozsah cenovej regulácie a spôsob jej vykonávania
- navrhuje vláde predsedu a podpredsedu úradu a navrhuje ich odvolanie
- rozhoduje o odvolaní proti rozhodnutiu úradu vydanému v konaní v prvom stupni
- volí a odvoláva predsedu Rady pre reguláciu a podpredsedu Rady pre reguláciu z jej členov
- schvaľuje ročnú účtovnú uzávierku úradu
- schvaľuje návrh správy o uskutočňovaní regulačnej politiky a o výsledkoch plnenia úloh úradu