Internetové diskusie: debaty a bitky

Internet je zábavný aj preto, že je interaktívny - okrem textov na čítanie väčšina médií ponúka aj diskusie k článkom, v ktorých sa môžu vyjadriť samotní čitatelia.

(Zdroj: Ilustračné)
V takej debate môžu odznieť veľmi užitočné veci, ale môže sa zvrhnúť aj na vojnu, v ktorej sa páli virtuálnymi ostrými nábojmi a kde tečie krv, zložená z bitov a bajtov.

Možnosť diskutovať na internete dosť často využívajú aj ľudia, ktorí majú problémy s vlastnou osobnosťou. Trpia nejakým komplexom, nájdu sa aj vyslovene psychopatické typy. Demokracia internetu im umožňuje presadiť sa v diskusii tak, ako by sa v skutočnom dialógu presadiť nedokázali a zahltiť ju nezmyslami, prípadne ju strhnúť nejakým bludným smerom. Keď čítame debatu k nejakej kontroverznej téme, niekedy sa musíme utešovať, že toto predsa nemôže byť sociologická vzorka nášho obyvateľstva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Tlmiče agresivity

Samozrejme, na fórach nájdeme aj prispievateľov slušných, milých, vtipných, skrátka ľudí, s akými sa každý rád kamaráti. No stáva sa, že aj mierni až nesmelí diskutéri sa niekedy nechajú prudko rozhodiť a reagujú tak, ako by v skutočnom živote nikdy nereagovali. Môže za to súčasné pôsobenie dvoch vecí - internetová diskusia umožňuje reagovať veľmi rýchlo a zároveň v nej nefunguje neverbálna komunikácia. Inak povedané - pri rozhovore zoči-voči alebo hoci v telefonickom dialógu existujú "tlmiče agresivity" - tón hlasu, pohľad, mimika, gesto. Keď niektorý účastník diskusie začne "naberať obrátky", iní ho väčšinou mimovoľne upokoja a stlmia. Pri samotných písmenkách nič také neexistuje.

SkryťVypnúť reklamu

Sväté vojny

V súvislosti s novými technológiami sa rodia špecifické výrazy. Niektoré sme si už "adoptovali", pri iných celkom presne nevieme, o čo ide. Napríklad Flame war (tiež flamewar), teda v preklade plamenná vojna - ide o diskusiu, ktorá prerastie v hádku, pri ktorej majú obe strany "červené pred očami". Pre mnohých je to spravodlivá svätá vojna, ale príspevky už začínajú byť urážlivé, zosmiešňujúce, agresívne. Typická flamewar zvykne zahorieť medzi používateľmi rôznych operačných systémov (Windows, Linux), zástancami a odporcami interrupcií, umelého oplodnenia či ľudí tolerantných k homosexualite a tých, ktorí si myslia, že homosexuáli sú zlo, ktoré treba vyplieniť z civilizácie.

Je príznačné, že aj príslušníci menšín (napríklad "linuxáci", ktorí z duše nenávidia Billa Gatesa a Microsoft) dokážu byť hluční aj viac ako "strednoprúdová" windowsovská väčšina. Internetové fóra sú totiž natoľko demokratické, že ak má niekto veľa času a veľa nenávisti, môže riadne zamútiť vodu. Tu by si súdnejší človek mal uvedomiť, že sú to len reči a nenechať sa strhnúť.

SkryťVypnúť reklamu

Nekŕmte trollov

Veľmi špecifickým živočíšnym druhom na fórach sú takzvaní trollovia, ktorí dostali meno po obludách zo severských legiend. Trollovia sa nepúšťajú do zápalistých vojen, ale provokujú, podrypávajú a štvú. Najšťastnejší sú, keď zničia konštruktívnu diskusiu. Často to dosahujú posielaním príspevkov nesúvisiacich s témou - "off topic", ale o to urážlivejších, rôznych kontroverzných vyjadrení a podobne. Jediná rozumná reakcia na trollov je žiadna reakcia. Oni totiž pobúrené príspevky čakajú. Don't feed the trolls - nekŕmte trollov! Tak znie heslo komunity na fórach.

Čo vie vytočiť

Róbert Dyda má na starosti diskusie k článkom a blogom na našom internetovom portáli. Napriek dlhoročným skúsenostiam - patrí medzi priekopníkov internetového publikovania - ho niektoré reakcie stále dokážu poriadne vytočiť. "Najviac ma vie rozhnevať agresivita, využívajúca možnosť anonymného vystupovania na internete," hovorí. "Pod politickými článkami sú to nacisti, propagátori holokaustu a podobné ľudské špiny. Ďalej ma vie naštvať, keď niekto útočí na blogerov. Bloger si napíše článoček pre svoje potešenie a naraz tam príde niekto, kto mu začne rozprávať, čo to píše za sprostosti, že je to úplne zlé. Dokonca sa celé partie dohodnú, že toho alebo tamtoho psychicky zdeptajú. No blogy nie sú povinné čítanie a nie každý je Sokrates."

SkryťVypnúť reklamu

Našťastie sa nájdu aj ľudia, ktorí vedia dať najavo, že im text nevyhovuje, aj inteligentne a s humorom. To je zasa pre blogera užitočná spätná väzba, reflexia jeho textov.

Užitočné rady aj krčmové reči

Fóra majú podľa Róberta Dydu psychologický aspekt, človek má pocit, že si niekde mohol povedať svoj názor. "Je to analógia s rečami v krčme pri pive. Tie tiež nemajú nejaký konkrétny dosah na spoločnosť. A keď človek sedí pri internete, aspoň nie je v zafajčenom prostredí a nepije alkohol."

Fóra môžu mať aj praktický význam. Keď niekto napíše o nejakom špecifickom probléme - buď novinár, alebo bloger čitateľ, teda niekto, kto má s problémom bohaté skúsenosti - môže poradiť. To sa týka najrôznejších tém - počítače, mobily, hemoroidy, sex, zberateľstvo a tisíce iných.

SkryťVypnúť reklamu

o o o

Podľa zásady starých internetových kozákov by sme sa na webe mali správať tak ako v reálnom živote. Treba si uvedomiť aj to, že internet, to nie je raj neviditeľných duchov. Pohyby na webe sú spravidla vystopovateľné a ak sa niekomu zachce šíriť neonacistické názory alebo iné zákonom zakázané veci, existujú spôsoby, ako ho dolapiť.

Čo sa patrí a čo nie v internetových diskusiách

Nezabúdajte, že svoje slová adresujete človeku a nie počítaču. Píšte len veci, ktoré by ste povedali človeku do očí. Dodržujte obvyklé pravidlá slušnosti. Čo je nevhodné v obvyklom živote, je nevhodné aj na internete.

Nezverejňujte nepravdivé, ale ani dôverné a citlivé informácie.

V diskusiách pomáhajte. Ak má niekto nejaký problém, odpovedzte mu, ak viete odpoveď. Niekedy zasa niekto pomôže vám. Ak však neviete odpoveď alebo o svojej pravde pochybujete, radšej nepíšte.

SkryťVypnúť reklamu

Odpúšťajte chyby, aj vy ich robíte. Nevysmievajte sa a nenadávajte za ne.

NEPÍŠTE TAKÝMITO VEĽKÝMI PÍSMENAMI - je to všeobecne považované za nahnevaný krik.

Nereagujte na provokácie.

Nezapájajte sa do plamenných diskusií pod vplyvom alkoholu, unavení či podráždení.

Svoju pravdu neobhajujte agresívne. Veď o nič nejde.

Ani v civile sa neusmievate stále, preto to nepreháňajte so smajlíkmi. Napíšte ich len tam, kde sa naozaj usmejete aj v skutočnosti.

Často vidíme...aj takéto....príspevky...bodky...v nich naznačujú....urputné.....premýšľanie. Takýto text sa naozaj ťažko číta a navyše pôsobí, ako keby ho písal niekto s veľmi ťažkopádnym myslením.

V niektorých typoch internetového slangu sa používa náhrada písmen za iné znaky, napríklad ch za x. Ak takto rozpráva celá komunita na fóre, je to jej vec, ale ľuďom zvonka sa takéto príspevky veľmi zle čítajú. Posúďte príklady slov: xoxmes, strax.

SkryťVypnúť reklamu

Nevyužívajte žiadne fóra na reklamu (reklamné odkazy na stránky produktov, služieb a podobne). Za neetické sa považuje aj samopropagácia, teda "tlačenie" vlastnej internetovej stránky, hoc nekomerčnej.

Ak sa rozhodnete reagovať na niečí príspevok veľmi kriticky, poriadne si ho prečítajte a poriadne si prečítajte aj svoju odpoveď. Kým ju začnete písať, možno nezaškodí narátať do sto (výbušnejšie typy do tisíc).

 

chat1.jpg

Ľudia v internetových diskusiách často reagujú oveľa agresívnejšie, ako by reagovali v osobnom vzťahu. Ilustračné foto Pavol Funtál, SME

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 507
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 334
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 910
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 155
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 803
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 564
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 436
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 125
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu