December 1992: Športoví vlastníci federálnej Sazky rozhodli o rozdelení imania a práv na hry medzi českú Sazku a slovenskú Športku. Slovenské ministerstvo financií však odmietlo vydať Športke licenciu na hry, ktoré vlastnila. Donútilo Slovenské združenie telesnej kultúry (SZTK), aby spolu so štátom založilo spoločnosť Tipos s 52,5-percentným podielom štátu s tým, že chod hier bude ďalej zabezpečovať Športka.
Jún 1994. Ministerstvo financií zastavilo pôvodné federálne hry a spustilo hry novej spoločnosti, ktorú založilo spolu s Niké. Tie vo verejnosti prepadli a o tri mesiace muselo povoliť pôvodné lotérie. Zároveň sa však SZTK muselo vzdať podielu v Tipose.
Marec 1998. Tipos odpojil Športku od technického zabezpečovania hier - rozhodol sa robiť si všetko sám.
Apríl 1999. Správa finančnej kontroly začala preverovať narábanie s verejnými financiami na Svetovú zimnú univerziádu, ktoré štát za Mečiarovej vlády poskytol prostredníctvom SZTK: v prvej etape nedostatky vyčíslila na 51 miliónov. Neskôr však požiadavka aj s penále narástla do výšky 800 miliónov. Štát pritom na univerziádu dal len 344 miliónov.
Január 2000. Športka, ktorej majoritným vlastníkom bolo SZTK, podala na súde žalobu, v ktorej od Tiposu žiadala zastaviť prevádzkovanie jej hier a vyplatiť za neoprávnené používanie značiek a obohacovanie sa 307 miliónov Sk. Prvé pojednávanie sa uskutočnilo v januári 2001.
Október 2002. Tipos premenoval Športku na Loto, Šancu na Joker a Mates na Loto 5 z 35.
November 2002. Začala sa exekúcia na majetok SZTK, v ktorej šport prišiel o.i. o hotel FIS na Štrbskom Plese a o Športcentrum v Bojniciach.
Marec 2003. Na valnom zhromaždení Športky neprešiel návrh na mimosúdne vyrovnanie sa s Tiposom. Prijatie zablokovala Asociácia (dnes Konfederácia) športových zväzov SR, ktorá sa zdržala hlasovania.
Apríl 2003. Šesťdesiatosem percent akcií Športky patriacich SZTK, ktoré exekútor zabavil, predal prostredníctvom makléra firme Luka & Bramer Group. Za akcie v nominálnej hodnote 85 miliónov zaplatila 21 miliónov. Na podnet Správy finančnej kontroly začala polícia vyšetrovanie vo veci zneužitia právomoci verejného činiteľa, ale výsledok nie je dodnes známy.
Október 2003. Začala sa ďalšia séria previerok ministerstva financií a Správy finančnej kontroly v spolkoch združenia: najskôr v lyžiarskom zväze, potom u posledného väčšieho akcionára Športky, Konfederácie športových zväzov.
Február 2007. Športové spolky predali zvyšných vyše 23 percent majoritnému vlastníkovi, ktorým sa medzičasom stala spoločnosť Verde Holding so sídlom v Luxembursku.
Marec 2007. Krajský súd v Bratislave vyniesol prvostupňový rozsudok, podľa ktorého Tipos musí zaplatiť Športke 1,003 miliardy korún a úroky z omeškania za neoprávnené používanie značiek jej hier, know-how a obohatenie sa.
Autor: mo