Leto v USA práca, zážitky aj peniaze

Vysokoškolskí študenti, ktorí plánujú dobrodružné leto alebo zárobok v USA, sa v tomto čase pripravujú na Work and Travel USA – pracovný program spojený s cestovaním. Pracovné agentúry na Slovensku v apríli prijímajú posledných účastníkov, ktorí si chcú p

rácu hľadať sami.

Na leto odchádza veľa slovenských študentov pracovať do zahraničia a mnohí z nich práve do Spojených štátov. Napriek silnejúcej korune sú väčšinou sezónne zárobky v zahraničí vyššie ako u nás a zárobky v USA bývajú vyššie ako v európskych krajinách. Prekonať treba, na rozdiel od väčšiny európskych krajín, administratívny proces s vízami a vyššie počiatočné investície.

Ako sa prihlásiť

Zúčastniť sa na programe Work and Travel USA môžu študenti denného štúdia vysokých škôl s výnimkou študentov posledných ročníkov. Prihlásiť sa dá len prostredníctvom pracovnej agentúry, na Slovensku sú to napríklad CCUSA, CKM 2000 Travel či Student Agency. Pri rozhodovaní o tom, ktorú využiť, je najlepšie poradiť sa so známymi, ktorí už majú skúsenosti, veľa napovedia aj webové stránky agentúr.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Študenti sa najprv v agentúre zaregistrujú, zaplatia registračný a programový poplatok, absolvujú neformálny pohovor. Potom zhromaždia všetky potrebné dokumenty na udelenie víz J-1 a nakoniec v priebehu mája až júna absolvujú pohovor na americkom veľvyslanectve, kde sa rozhodne o tom, či víza dostanú.

Tie sa udeľujú maximálne na štyri mesiace, počas ktorých môže študent pracovať. Po uplynutí platnosti víz môže študent ešte mesiac cestovať. Väčšina študentov do USA odlieta v máji alebo v júni. Najneskorší termín skončenia pracovného povolenia je 30. september.

Druhý rok sa oplatí viac

Pracovné agentúry ponúkajú programy, v ktorých si účastník hľadá prácu sám, aj také, kde mu prácu nájdu oni. Programový poplatok za druhý variant býva približne o sto dolárov vyšší. Výhodnejšie ceny v agentúrach majú tí, ktorí idú pracovať do USA druhý či tretíkrát, tzv. second-timeri a third-timeri. Takíto študenti si väčšinou aj viac zarobia, keďže už vedia, ako to chodí a majú v USA kontakty.

SkryťVypnúť reklamu

Študenti na Work and Travel USA sa sústredia najmä v turistických centrách, ako sú štáty Florida, Kalifornia, New York, prímorské strediská a prírodné parky. Populárne bývajú práce ako čašník, kuchár, recepčný, plavčík, veľa študentov upratuje, umýva riad, pomáha v kuchyni, pracuje v zábavnom parku alebo v obchode.

Pri inzerátoch buďte opatrní

V prípade, že si študent hľadá prácu sám, mal by byť opatrný aj trpezlivý. Pozor si treba dávať najmä na podvodníkov a nekorektných zamestnávateľov, najväčšia anonymita je na internete. Vždy je veľkou výhodou pre zamestnávateľa aj pre študenta, keď je možný aspoň telefonický kontakt. Je dobré opýtať sa priateľov, ktorí na WNT boli, či by vás niekomu nevedeli odporučiť. Americkí zamestnávatelia si totiž veľmi zakladajú na osobnom kontakte a skúsenostiach.

SkryťVypnúť reklamu

Užitočné rady a informácie z praxe v USA

Práca

Čo najskôr po príchode do USA si vybavte Social Security Number, každý zamestnávateľ ho potrebuje. Založte si bankové konto v USA, neskladujte peniaze doma.

Očakáva sa dobrá úroveň angličtiny.

Američania nemajú radi flákačov, pracujte naplno a učte sa, nehovorte: To sa nedá. To neviem.

Zákazník je pán. Usmievajte sa, buďte ustretoví a nápomocní.

Obvyklý mesačný príjem v zamestnaní bez prepitného je 800 - 1200 dolárov.

Za dohodnutú mzdu môžete pracovať u jedného zamestnávateľa 40 hodín týždenne, ostatné je práca nadčas, za ktorú by vám zamestnávateľ vo väčšine prípadov mal zaplatiť 1,5-násobok mzdy.

Výplata sa väčšinou platí týždenne alebo raz za dva týždne.

SkryťVypnúť reklamu

Život

Usmievajte sa. Zvyknite si na otázky "Odkiaľ si?" a "Ako sa máš?".

Rešpektujte pravidlá. Je ľahké sa v USA dostať do väzenia. Nepite alkohol na verejnosti, nerušte nočný pokoj, nepite alkohol, ak nemáte 21 rokov. Je to nelegálne. Ženy sa na pláži neopaľujú hore bez, na niektorých plážach je zákaz nosiť aj tango nohavičky. Vstup do baru je povolený iba ak máte viac ako 21 rokov.

Američania sú veľmi otvorení, ľahko sa púšťajú do konverzácie a hlasno rozprávajú.

Ubytovanie a strava

Cena ubytovania je veľmi rozličná v závislosti od lokality, v ktorej sa nachádzate, aj od sezóny. Môžete zaplatiť od 200 do 500 dolárov týždenne za byt, apartmán či menší domček. Niektorí zamestnávatelia poskytujú zamestnancom ubytovanie zadarmo.

SkryťVypnúť reklamu

Približné počiatočné náklady

Poplatok pre pracovnú agentúru: cca 10 000 - 20 000 korún

Letenka: podľa destinácie, napr. spiatočná letenka Viedeň - New York stojí asi 15 000 - 20 000 korún

Víza: 100 dolárov

Povinné poistenie: podľa dĺžky pobytu cca 3000 - 5000 korún

Poplatok za systém SEVIS (americký evidenčný systém): 35 dolárov

Skúsenosti študentov

Tomáš Rybár, Bratislava, študent Matematicko-fyzikálnej fakulty UK

Tomáš šiel na Work and Travel USA minulé leto. "Rozhodol som sa ísť pre dobrodružstvo, cestovanie a peniaze." Zaregistroval sa v agentúre a prácu si hľadal sám. "Skúšal som hľadať najprv cez internet, ale vôbec to nešlo. Nakoniec som v marci zatelefonoval kamarátovmu bývalému zamestnávateľovi a za päť minút bolo všetko dohodnuté." Tomáš pracoval na východnom pobreží v Ocean City v štáte Maryland v obchode s plážovými potrebami a suvenírmi. "Aj keď som mal minimálnu mzdu, mal som veľa nadčasov, čo mi veľmi pomohlo." V sezóne pracoval aj šestnásť hodín denne a vyše 90 hodín do týždňa. V USA sa mu páčila okrem dobrodružstva najmä samostatnosť pri práci, bývaní a narábaní s peniazmi. Zárobok využil predovšetkým na cestovanie - ostrovy Karibiku, New York, Washington, a vrátenie požičaných peňazí rodičom.

SkryťVypnúť reklamu

Náklady: cca 1600 dolárov

Zárobok: cca 4000 dolárov

Jana Karlubíková, Trnava, študentka Filozofickej fakulty UK

Jana bola na Work and Travel prvýkrát minulý rok a rozhodla sa podľa vlastných slov na poslednú chvíľu. Spolu s priateľom sa v pracovnej agentúre registrovali 31. marca. "Nešla som tam pre peniaze, chcela som vidieť Ameriku." S vybavením práce nemali problém, keďže nastúpili u zamestnávateľa svojich kamarátov, ktorí ten rok nemohli vycestovať. Pracovali v turistickej oblasti v štáte Wisconsin v dedine Egg Harbour. "Mali sme tri práce. Upratovali sme v penzióne, pracovali sme v reštaurácii, ja som bola hosteska a priateľ robil bussera - spratával zo stolov. Okrem toho pracoval ako pomocník na golfovom ihrisku a ja som robila ešte v jednom penzióne." Jana pracovala podľa vlastných slov asi 75 hodín týždenne. "Išla som tam s tým, že Američania sú hlúpi, ale nie je to tak. A hlavne sa mi páčilo, že nie sú závistliví ako napríklad Slováci." S priateľom cestovali asi dva týždne po Spojených štátoch, boli v Chicagu, vo Washingtone a v New Yorku.

SkryťVypnúť reklamu

Náklady: cca 45 000 korún

Zárobok: cca 5000 dolárov

Katarína Halamková, Snina, študentka Filozofickej fakulty UK

Katka bola na Work and Travel v USA už dvakrát a chystá sa aj tento rok. Prvýkrát pracovnú agentúru oslovili vo februári a v lete už leteli na Floridu na Key West. Prácu nemali vybavenú vopred, čo im pracovná agentúra umožňovala. "O Key Weste sme mali informácie, že je to turistické centrum, takže sme neočakávali, že by bol problém nájsť si prácu." Spolu s priateľom si ju našli priamo na mieste v priebehu týždňa. Od pobytu Katka nemala prehnané očakávania. Najprv pracovala ako čašníčka a hosteska v československej reštaurácii, neskôr v kubánskej. S prácou bola veľmi spokojná. Američania sú podľa Katky veľmi komunikatívni a priateľskí, hlavne starší ľudia a rodiny s deťmi. Aj tento rok chce ísť opäť do USA. "Aj keď dolár klesá, idem tam, lebo viem, že náklady sa mi určite vrátia a ešte si aj niečo zarobím. Okrem toho popri práci budem mať aj skvelé prázdniny s výletmi na Miami Beach."

SkryťVypnúť reklamu

Náklady: cca 70 000 korún

Zárobok: prvý rok: cca 120 000 korún, druhý: cca 170 000 korún

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 524
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 8 827
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 003
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 262
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 240
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 213
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 981
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 349
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu