Na pestovanie nie je náročná, darí sa jej aj v priemerných podmienkach.
Aksamietnica si vyžaduje stredne ťažké piesočnaté pôdy, ľahké pôdy jej nevyhovujú. Na záhrade dominuje koncom vegetácie, od polovice septembra až do príchodu prvých mrazov, keď už iné kvetiny strácajú svoje estetické poslanie. Vďaka typickej vôni má však aj ochrannú úlohu - odpudzuje škodlivý lietajúci hmyz. Ako prírodný repelent sa využíva najmä v biozáhradkách, v skleníkoch a vo fóliovníkoch.
Keď aksamietnicu vysadíme do blízkosti rôznych druhov zeleniny, ochráni ju pred rozličnými druhmi škodcov. Svojou arómou chráni tiež cibuľu, cesnak a najmä pór pred mínerkou pórovou, mrkvu pred vrtivkou mrkvovou a podobne. Výlučky koreňa majú nematocídny účinok, čiže nepriaznivo vplývajú na háďatká - drobné živočíchy nitkovitého tvaru, ktoré sú v pôde a škodia na záhradných rastlinách. Priaznivý účinok aksamietnice je známy už niekoľko storočí, paradoxne sa o ňom vedelo skôr ako o háďatkách. Ľudia si jednoducho všimli, že na miestach, kde pestovali aksamietnicu, sa zelenine a okrasným rastlinám lepšie darí.
Ak v záhrade spozorujeme zdegenerované či zakrpatené rastliny, môžeme na ich miesto vysadiť aksamietnicu. Po roku budú pestované rastliny istotne zdravé.
Autor: Ján Tancik