Veľmi ostro sa vyjadrujú najmä ruské médiá. Komsomolskaja pravda, ktorú vlastní energetický gigant Gazprom, napísala, že Varšava chce vytĺkať politický kapitál z tragédie miliónov ľudí. Predseda Medzinárodného osvienčimského výboru Wladyslaw Bartoszewski, bývalý väzeň, sa mal podľa BBC vyjadriť, že Poľsko nebude podporovať šírenie stalinistických klamstiev.
Čo sa vlastne stalo? Viacero krajín má v bývalom nacistickom vyhladzovacom tábore svoje vlastné expozície. Tú svoju Rusi pred tromi rokmi zavreli, aby ju aktualizovali. Otvorili ju pri návšteve prezidenta Putina počas spomienky na 60. výročie oslobodenia tábora v roku 2005, ale odvtedy do nej Poliaci nikoho nevpustili.
Prekáža im, že o väzňoch z Litvy, Lotyšska, Estónska a východného Poľska hovorí ako o sovietskych občanoch. Ide pritom o krajiny, ktoré si Sovietsky zväz pripojil okupáciou.
Takáto interpretácia je v súlade s paktom Ribbentrop-Molotov, ktorým si v predvečer vojny rozdelili Nemecko a Sovietsky zväz sféry vplyvu v Európe. Jeho súčasťou bol aj plán na vymazania Poľska z mapy Európy, ktorý sa o niekoľko týždňov uskutočnil.
Autor: ma