Pokojná demonštrácia požadujúca odchod „okupantov“ z krajiny sa nekonala v hlavnom meste, ale v šiitskej bašte - Nadžafe. A zvolal ju muž, ktorého Američania považujú za jednu z najväčších hrozieb pre stabilitu Iraku - šiitsky radikálny vodca Muktada Sadr.
Hoci sa na demonštrácii pálili americké vlajky a demonštranti volali nie Američanom, hovorca americkej armády plukovník Steven Boylan vyhlásil, že bola prejavom slobody prejavu a zhromažďovania. „Za bývalého režimu, pred štyrmi rokmi, to nebolo možné,“ povedal.
Ľuďom s irackými zástavami v rukách či na pleciach, ktorí pochodovali v Nadžafe, to však nestačí. Sťažovali sa na násilie, čo zachvátilo Irak po páde Saddáma Husajna, a požadovali, aby Američania okamžite odišli. Iracká vláda však tvrdí, že Američanov ešte stále potrebuje, pretože sama nie je schopná zaistiť svojim občanom bezpečnosť.
Sadr sa neobjavil
Muktada Sadr sa včera v Nadžafe podľa očakávaní neobjavil. O mieste jeho pobytu sa už niekoľko týždňov špekuluje. Podľa Američanov je v susednom Iráne. Jeho pobočníci vyhlasujú, že z Iraku neodišiel.
Napriek fyzickej neprítomnosti je stále schopný mobilizovať desaťtisíce svojich prívržencov. Cez víkend požadoval „zdvojnásobenie“ boja proti Američanom a irackých policajtov a vojakov vyzval, aby sa pridali k jeho milíciám. Niektorí z nich sa podľa agentúr zúčastnili protestného pochodu.
Sadr v posledných týždňoch vydáva rozporuplné signály. Na jednej strane zakázal svojim bojovníkom, aby bránili Američanom a irackej armáde v bezpečnostnej operácii na potlačenie násilia v Bagdade, na druhej vyzýva na ozbrojený odpor.
V samotnom Bagdade, kde pred štyrmi rokmi Iračania s pomocou amerických vojakov zvrhli sochu Saddáma Husajna a s ňou aj jeho vládu, bol včera relatívny pokoj.
Bagdad bez áut
Vláda z obáv z bombových útokov zakázala na 24 hodín používať autá a vyhlásila deň voľna, hoci predtým tvrdila, že pád Bagdadu sa už nebude oslavovať. Metropola je v zovretí amerických a irackých vojsk už od februára, keď spustili najväčšiu operáciu proti sunnitskému i šíitskému odboju od začiatku vojny.
Muktada Sadr
Šiitský klerik, ktorý spája islamský radikalizmus s irackým nacionalizmom.
Najmladší syn obľúbeného duchovného Muktada Sádika Sadra, ktorého zavraždili agenti Saddáma Husajna v roku 1999.
Je po ňom pomenovaná šiitská štvrť v Bagdade (Sadr City).
![]() |
Autor: mik