Posledný návrat Collegia Musica

Po Cestách, ktoré nevedú do Ríma, knihe rozhovorov Petra Uličného s Mariánom Vargom, mal redaktor SME Marián Jaslovský sťaženú úlohu. Aby sa neopakovali všetky Vargove príbehy, nechal rozprávať jeho najbližších spolupracovníkov. Je to trochu škoda, lebo p

Najdlhšie fungujúca zostava Collegia Musica: zľava doprava Dušan Hájek, Fedor Frešo a Marián Varga.Najdlhšie fungujúca zostava Collegia Musica: zľava doprava Dušan Hájek, Fedor Frešo a Marián Varga. (Zdroj: VLADIMÍR HÁK)

ráve samotný majster má k tomu najviac čo povedať.

Príbeh jedného hudobníka

Kniha Collegium Musicum je predovšetkým o človeku, ktorý rýchlo vystúpil na hudobný Olymp, aby potom z neho pozvoľna padal. Tento príbeh sa však neskončil zle. Marián Varga, ktorý je určite najväčším kritikom svojej hudby, nakoniec z neho vyšiel ako víťaz, aj napriek tomu, že jeho skupina Collegium Musicum je definitívne minulosťou.

Pri skladaní knihy použil autor rovnaký recept, ako vo svo­jich predchádzajúcich knihách o Dežovi Ursinym a Jarovi Filipovi. Hlavnými postavami sú priami svedkovia udalostí, ktorých výpovede sa síce občas vylučujú, ale zato výborne čítajú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Jaslovský do deja vstupuje iba vtedy, keď prepája jednotlivé príbehy. Svoje postavenie autora využil v muzikologic­kých rozboroch Vargových platní, ktoré môžu byť pre nezasväteného čitateľa trochu ťažšie stráviteľnejším sústom.

Kritický Frešov denník

Podobne ako v prípade knihy o Ursinym, sa Jaslovský mohol spoľahnúť na cenný zdroj – denníky basgitaristu Fedora Freša. Tie sú dnes jedným z najlepších dokumentov o slovenskom bigbíte šesťdesiatych rokov. Miestami drsným, ale zato veľmi výstižným, kde Frešo nešetrí Vargu ani svojich spoluhráčov.

Je až šok, že napriek veľkým rozporom skupina dokázala fungovať. Svoju úlohu v publikácii zohrávajú aj dobové recenzie, nie vždy pozitívne, ale zato verne opisujúce rozdelenie publika na Vargových priaznivcov a kritikov. Kniha má spád, aj keď sa človek musí trochu prehrýzať neprehľadnou bratislavskou bigbítovou scénou, kde hudobníci skákali z jednej kapely do druhej.

SkryťVypnúť reklamu

Bez Prúdov to nejde

Príbeh Collegia by sa nedal napísať bez skupiny Prúdy. Táto kapela je Vargov prvý kontakt s bigbítom (v tom čase si myslel, že bude skladateľom vážnej hudby, ale Beatles všetko zmenili) a stretávame sa tu s osobou Paľa Hammela, ku ktorému sa Varga, aj napriek komplikovanému vzťahu, na svojich albumoch pravidelne vracal.

V Prúdoch sa prvýkrát ukazuje jeho genialita, schopnosť skladať originálne pesničky, ktoré sa vôbec nepodobali na „západné“ trendy. Paradoxne však práve Collegium Musicum vzniklo na základe vlny britského art-rocku, ktorej hlavným predstaviteľom bol organista Keith Emerson. Pražský koncert jeho skupiny The Nice však Varga prespal v šatni.

Útek pred legendou

Je zaujímavé čítať, ako mal Varga, ktorý sa preslávil netypickou hrou na organ, spočiatku k tomuto nástroju predsudky. Prvé albumy Collegia, špeciálne Konvergencie (1971), urobili z neho hviezdu a zabezpečili mu slávu, pred ktorou sa nedalo utiecť. Varga sa stáva počas svojho života legendou, čo spôsobili nielen jeho nadštandardné nahrávky, ale aj bohémsky život, ktorý viedol.

SkryťVypnúť reklamu

Neskôr sa v texte stretávame s rozčarovaniami. Rozpadá sa najsilnejšie zloženie Collegia s Frešom a bubeníkom Dušanom Hájekom, skupinu potom rozleptali jej neskoršie variácie, až Varga stratil o klasický bigbít záujem.

Bola by to knižka o jednej veľkej prehre, ale Varga, ktorý si život výrazne skomplikoval sebadeštrukčnými procesmi, skupinu rozpustil po pomerne uspokojivých Divergenciách (1981) a skúsil to sám. V samote na pódiu nakoniec našiel hudbu, ktorú posledné roky s Collegiom hľadal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 675
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 6 066
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 040
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 433
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 288
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 984
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 753
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 330
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu