Štefan Bučko Riskuje piaty rok

Kto sleduje súťaž Riskuj! v televízii JOJ, často obdivuje vedomosti súťažiacich. Je to azda najnáročnejšia vedomostná súťaž, ktorá sa vysiela v našich televíziách. Niekedy sa zdá až príliš náročná. Človeku je ľúto, keď najzdatnejší napokon pri rozmieňaní

(Zdroj: archív)
Kto sleduje súťaž Riskuj! v televízii JOJ, často obdivuje vedomosti súťažiacich. Je to azda najnáročnejšia vedomostná súťaž, ktorá sa vysiela v našich televíziách. Niekedy sa zdá až príliš náročná. Človeku je ľúto, keď najzdatnejší napokon pri rozmieňaní bodov za peniaze dostane také ťažké otázky, že odíde s minimálnou výhrou. Hoci sa súťaž vysiela už piaty rok, takmer každodenne ju sleduje veľké množstvo pravidelných divákov. Nečudo. Za pol hodinu sa dozvedia odpovede na priemerne päťdesiat encyklopedických otázok z rôznych oblastí.

Po pol roku fungovania JOJ-ky v roku 2002 zorganizovali konkurz na obsadenie moderátorského postu do tejto súťaže. Hľadali zrelšieho, skúsenejšieho človeka a zvíťazil herec Štefan Bučko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Prvý mesiac sme nakrúcali v Košiciach, kde som si iba overoval svoje schopnosti, ešte som bol dosť utiahnutý, oťukávali sme sa so štábom. Dokonca som sa bol pozrieť na výrobu v Prahe," spomína Bučko, ktorý odvtedy Riskuj! moderuje piaty rok.

Ako sa tam dostať?

"Do iných vedomostných súťaží diváci musia siahodlho telefonovať, kým sa tam dostanú a minú pritom neraz aj horibilné sumy. Takto to v Riskuj! nefunguje. Raz za rok sa urobí konkurz, ktorý televízia inzeruje mesiac dopredu. Všetci, ktorí sa prihlásia, musia najprv vyplniť vedomostný test. Ak ho úspešne zvládnu, produkcia ich postupne pozýva do relácie. Kto má akých partnerov, je však aj otázka šťastia."

Štefana Bučka súťaž tiež obohatila niektorými vedomosťami z histórie, ale aj odbornými výrazmi. A priebežne si opakuje maturitné otázky.

SkryťVypnúť reklamu

Otázky pre Riskuj! vymýšľa tím špecializovaných lektorov, odborníkov na rôzne oblasti. O zložení otázok rozhoduje dramaturgia. Vo finále je osem otázok a jedna zlatá tehlička. Pretože Bučko má za sebou už 960 súťaží Riskuj!, vie, že z týchto otázok, často kritizovaných pre svoju preveľkú náročnosť, je päť ťažších a tri sú ľahšie. A tu už nastupuje veľká dávka šťastia, pretože niektorí súťažiaci si vyberú dve ľahké a jednu ťažkú otázku alebo naopak. Relatívne často natrafia aj na zlatú tehličku. Okolo pultov číslo 1, 2, 3 tiež kolujú povery, pri ktorom sa vyhráva. Nie je to však pravda. Pri všetkých pultoch sa vystriedali víťazi. Vždy išlo iba o to, či sú disponovaní, dokážu sa presadiť, rýchlo zareagovať a majú pevné nervy.

Náročný týždeň

SkryťVypnúť reklamu

Riskuj! sa nahráva raz za mesiac celý pracovný týždeň. Každý deň nahrajú dovedna päť relácií, čo je pre moderátora psychicky veľmi náročné. Musí sa veľmi sústrediť, aby urobil čo najmenej chýb. Vo svojom monitore má totiž deväť položiek, ktoré musí súčasne sledovať. Čím všetko pôsobí prirodzenejšie a ľahšie, tým je to pre divákov lepšie, ale zároveň aj náročnejšie pre moderátora. Štefan Bučko sa snaží súťaž viesť korektne, aby nikoho nepoškodil, ale ani nikomu nenadŕžal. Pritom v štúdiu nesmie chýbať príjemná a pokojná atmosféra.

"Na Riskuj! sa za takmer päť rokov zúčastnilo okolo dvaapoltisíca ľudí. Prevažná väčšina bola nesmierne erudovaná. Mnohí z nich sa špecializujú na podobné televízne súťaže a boli preto už aj v iných reláciách," spomína moderátor.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa týka úspešnosti účinkujúcich, dá sa rozdeliť na dva druhy: prvým je efektivita v množstve získaných peňazí a druhým počet účastí na jednotlivých pokračovaniach. Mladý študent Michal z Brezna vyhral 882 500 korún. Vychádzala mu šťastne Zmenáreň. Iní súťažiaci boli v Riskuj! devätnásť- až dvadsaťkrát. Napríklad pán Juraj - chemik z Nitry, bol v Riskuj! dvadsaťjedenkrát, študent Ondrej prišiel dvadsaťkrát a najčerstvejšie Ivan devätnásť ráz. "Museli uspieť v priemere so štyridsiatimi súpermi, a to je oveľa väčší úspech ako zarobiť mnoho peňazí," myslí si Štefan Bučko.

Trému majú všetci

Postaviť sa pred kameru nie je jednoduché. Trému priznáva i Štefan Bučko. Tréma patrí k životu, preto sa moderátor usiluje súťažiacich upokojovať. Stávajú sa aj nečakané situácie. Počas jednej ostrej napríklad vnikol do štúdia mladý muž mávajúc taškou a do kamier kričal zmätené názory na politickú situáciu. Keď ho oslovil moderátor, ušiel. Stalo sa tiež, že mladé dievča cestovalo na súťaž z východného Slovenska celú noc a keď stálo pri pultíku, prišlo jej nevoľno. Moderátor ju zachytil v poslednej chvíli, aby sa neudrela a neutrpela úraz. Po čase, keď sa napila vody a prezrel ju lekár, upokojila sa, predsa len chcela súťažiť. Najstarší účastník mal osemdesiat rokov a bol lekárom v Košiciach. Zaujímavá bola aj sedemdesiatpäťročná pani učiteľka, ktorá si tiež úspešne vyskúšala svoje vedomosti, podobne ako robotník - otec piatich detí. Do Riskuj! chodil so synom z Levoče a keď nahral 260-tisíc, syn mu povedal: "Tato ideme domov, pretože to už je dosť peňazí na to, aby si ich nedajbože prehral." Preto skončil vo svojom šiestom vystúpení.

SkryťVypnúť reklamu

predstavujemeb15.jpgMožno sa znova prihlásim

Publicistka Ľuba Kukučková sa do súťaže Riskuj! prihlásila v šiestom roku svojej materskej dovolenky. "To je na Slovensku situácia podobná testovaniu hladomorne. Očakávala som výhru, popri tom som sa však chcela presvedčiť, či sa mi mozgové bunky počas materskej nepresunuli tam, kde sa vyvíjajú deti.

Doma v kresle pred televízorom však vyzerá každá súťaž ako besiedka v škôlke. Neuvedomujete si, že v štúdiu na vás pália reflektory, usmerňuje vás režisér, preto nepočujete, čo sa vás pýta moderátor, potia sa vám dlane, tlačí vás vysielačka a mikroport. Spoľahla som sa však na svoje vedomosti, ktoré na rozdiel od milovníkov internetu nosím v hlave.

Hladko som vyradila oboch súperov, no v treťom kole som si vytiahla zákerné športové otázky. Niežeby som nemala rada šport, ale určite nie futbal a profesionálnu cyklistiku. Z nahratých 68-tisíc sa teda moja výhra scvrkla na osemtisíc. No aj tie potešili...

Záujemcom o účasť v podobnej súťaži radím: Učte sa vždy, keď vám funguje hlava, a keď vám nefunguje, oddychujte, nezaťažujte si mozgové bunky sledovaním argentínskych telenoviel. Z nich sa možno naučíte, koľkokrát za minútu je Mariela schopná povedať donovi Felipemu: Nenávidím ťa, ale nebudete vedieť, koľkokrát vyhral Tour de France Miguel Indurain. Pravdupovediac, ja to už tiež neviem, ale viem, že o tri roky sa do súťaže môžem podľa štatútu prihlásiť zas."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 169
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 572
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 193
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 565
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 387
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 209
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 870
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 853
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu