Čínsky premiér Wen Ťia-pao (na snímke REUTERS) v roztápaní ľadov medzi oboma krajinami podľa médií uspel.
Jeho návšteva sa niesla v znamení čísel. Na japonskú pôdu vstúpil po dlhých siedmich rokoch, v parlamente prehovoril po 22 rokoch a v bejzbalovom zápase s univerzitnými študentmi si obliekol dres s číslom 35, ktoré symbolizuje trvanie povojnových čínsko-japonských diplomatických vzťahov.
Na Japoncov urobil 64-ročný Wen dojem. V bývalom hlavnom meste japonského cisárstva Kjóto sa v tmavom kimone zúčastnil na tradičnom rituáli pitia čaju. Zastavil sa aj na japonskej farme, kde symbolicky zasadil dve rajčiny a diskutoval s farmármi. V tokijskom parku si zasa v športovej súprave s logom olympiských hier v Pekingu zacvičil s miestnymi tai-či.
Japonský premiér Šinzo Abe tak dokázal za rok viac ako Džuničiro Koizumi za celé funkčné obdobie. Tým, že sa na rozdiel od svojho predchodcu vyhol návšteve kontroverzného vojnového pamätníka Jasukuni, umožnil prvé stretnutie oboch premiérov na najvyššej úrovni. Už len fakt, že Wen do Japonska prišiel, je z tohto pohľadu úspechom. Obrázky usmievavých lídrov však majú aj druhú stranu.
Čína načrtla cestu
Medzi oboma krajinami leží priepasť, ktorá sa tromi dňami premostiť nedá. Premiéri sa síce predbežne dohodli na snahe riešiť environmentálnu otázku regiónu, problém Severnej Kórey a vlastníctvo zásob ropy vo Východočínskom mori, veľa otázok však ostalo neotvorených. Wen naopak diplomaticky naznačil, čo bude chcieť za podporu japonskej snahy o miesto stáleho člena v Bezpečnostnej rade OSN. Uznanie zodpovednosti Japonska za zverstvá spáchané na Číňanoch počas japonskej okupácie a nezasahovanie Tokia do situácie na Taiwane.
Šinzo Abe vie, že ekonomicky je Japonsko viac závislé od Číny ako naopak. To, že včera japonský parlament schválil zákon o reforme pacifistickej ústavy, potvrdzuje, že do rokovaní s Čínou chce ísť so silnejšou armádou. Aj to svedčí o tom, že rezervy v zlepšovaní vzťahov sú ešte stále veľké.