Radikálny šiitský klerik Muktada Sadr (na snímke ČTK/AP) včera stiahol svojich ľudí z vlády Núrího Málikího.
Odchod šiestich ministrov z kabinetu svojho niekdajšieho spojenca vysvetlil neochotou premiéra stanoviť časový plán odchodu amerických vojsk z Iraku. Málikí tvrdí, že to nemôže urobiť, kedže iracké sily stále nie sú ešte schopné udržať v krajine poriadok. Sadrovci však vyhlasujú, že premiér by mal počúvať hlas ľudu.
Vláda bez šiitov nepadne
Minulý týždeň Sadrove milície usporiadali niekoľko stotisícovú demonštráciu v Nadžafe. Jej hlavným heslom bolo: Američania, choďte domov. Analytici nepredpokladajú, že odchod šiestich z 37 ministrov vládu položí. Môže ju však oslabiť, lebo Málikí sa dostal k moci aj vďaka podpore od Sadra.
Včera sa však objavili aj menšinové názory, že stiahnutie Sadrových ľudí z kabinetu by Málikímu mohlo pomôcť. „Môže strach z radikalizácie opozície využiť na to, aby Američanov tlačil, aby sa začali pripravovať na odchod a zintenzívnili výcvik irackých bezpečnostných síl,“ vysvetlil agentúre AFP iracký analytik Tarík Harb. Sadrovci odišli z vlády aj preto, že ich lídrovi sa nepáčilo, že pri posledných bezpečnostných operáciách v Bagdade podnikli Američania aj Iračania záťahy v sídle jeho organizácie a zatýkali jej členov. Požadujú, aby týchto ľudí okamžite odovzdali do rúk irackej spravodlivosti a aby ichnedržali „okupanti“.
„Neviditeľný“ Sadr
Sadr na začiatku veľkej bezpečnostnej operácie v Bagade vyzval svojich bojovníkov, aby odišli do podzemia, ukryli zbrane a zamiešali sa medzi civilistov. Klerika už niekoľko týždňov na verejnosti nevideli. Včerajšie oznámenie o odstúpení z vlády oznámili na tlačovej konferencii bez jeho prítomnosti, nebol ani na masových protestoch v Nadžafe.
Špekulácie, že sa ukrýva v susednom Iráne však jeho pobočníci popierajú.