NEW YORK. Popredný americký literárny vedec Harold Bloom zaradil Cormaca McCarthyho (na snímke Reuters) k štyrom najvplyvnejším americkým románopiscom súčasnosti.
Napriek tomu je klasik amerického stredozápadu Cormac McCarthy, ktorý bol za svoj apokalyptický román Cesta (The Road) ocenený Pulitzerovou cenou za beletriu, nielen svetovej, ale i americkej čítateľskej verejnosti takmer neznámy. The New Times kedysi nazvali dnes sedemdesiattriročného spisovateľa „najlepším z neznánych“ spisovateľov Ameriky.
Poukázali tak na skutočnosť, že autor, ktorý žije v ústraní v Novom Mexiku, poskytuje len minimum rozhovorov, pozorne si stráži súkromie, a médiá si ho nikdy nijako zvlášť nevšímali.
Pozornosť literárnej kritiky vzbudil už svojím prvým románom Sadar z roku 1965, za ktorý získal prestížnu Faulknerovu cenu. Výraznejší úspech mu však priniesla až jeho šiesta kniha - román Všetky krásne kone z roku 1992, ktorý sa stal prvou časťou takzvanej hraničnej trilógie. Jej pokračovanie tvorí román Hranice a v roku 2005 kniha Toto nie je krajina pre starca, ktorú sfilmovali bratia Coenovci.