BRATISLAVA. Novela vysokoškolského zákona, ktorú v stredu odobrila vláda, zabúda na časť externistov. Ide o prvákov a druhákov externého štúdia verejných škôl. Ak chcú pokračovať v štúdiu ďalej, musia si na magisterské alebo inžinierske štúdium podať novú prihlášku. Keďže sa stanú novoprijatými študentmi po septembri 2008, budú podľa novely za štúdium platiť.
Podľa štatistiky Ústavu informácií a prognóz školstva ide zhruba o 30–tisíc externých študentov, čo je asi polovica všetkých externistov na verejných školách.
Ministerstvo včera nepriznalo, že novela na týchto študentov pozabudla. Vraj ich postavenie rieši vyhovujúcim spôsobom. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré SME poskytol odbor masmediálnej politiky.
Ministerstvo tvrdí, že podľa zákona sú študentmi prvého ročníka, a teda verejné školy môžu od nich pýtať poplatky.
V stredu však minister Ján Mikolaj zo SNS hovoril niečo iné. Najskôr síce povedal, že novela sa bude vzťahovať aj na týchto študentov, neskôr tvrdenie zmenil.
„Princíp je taký, že dobeh musí byť taký, ako keď zákon nebol. Dnes to neviem domyslieť, ako to vlastne bude,“ povedal Mikolaj. Zároveň dodal, že postavenie týchto študentov upravia vyhlášky, ktoré chce „usmerniť tak, aby nebol študent poškodený“. Priznal, že by sa im nemali meniť pravidlá počas štúdia.
Rektori väčších škôl v tom problém nevidia. „Nebudú sa pre nich meniť podmienky počas hry. Nastupujú na nový stupeň štúdia,“ povedal rektor Technickej univerzity v Košiciach Juraj Sinay. Podľa neho by títo študenti mali platiť a rovnako by mali spadať aj do plánovaného 50-percentného obmedzenia počtu externistov.
V takom prípade by sa však terajším študentom mohlo stať, že pre plánovaný limit nebudú môcť študovať ďalej.
Rektori škôl, ktoré majú viac externistov ako denných študentov, v tom preto vidia problém. Z dvadsiatich verejných škôl by teraz plánovaný limit nesplnila zhruba polovica.
„Ak to bude platiť, bude to problém,“ povedal Sándor Albert z Univerzity Jánosa Selyeho. Viacerí rektori s novelou súhlasili, lebo si mysleli, že limit sa bude vzťahovať len na prvákov bakalárov. „Nemôžeme poslať preč tých, ktorých tu už máme,“ tvrdí Albert.
Na problém chce upozorniť počas rokovania parlamentu. „Musíme si to vyjasniť. Mám pocit, že v parlamente sa ešte veľa vecí zmení.“
Obmedzenie počtu externistov na polovicu denných študentov bude pritom jedno z kritérií na delenie škôl. Ak ho školy nesplnia, tak môžu stratiť možnosť vzdelávať doktorandov, magistrov či inžinierov. Limit sa nebude totiž týkať len odborných vysokých škôl, ktoré budú vzdelávať iba bakalárov.