Dôverná správa hlavného inšpektora Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Olliho Heinonena tvrdí, že Irán skutočne pokročil v procese obohacovania uránu. K dokumentu sa dostali viaceré svetové médiá. V iránskom podzemnom jadrovom zariadení Natanz údajne už pracuje viac ako 1300 centrifúg.
Pred dvomi týždňami ich vraj bolo menej ako polovica. Odborníci tvrdia, že ak bude Irán schopný prevádzkovať 3000 centrifúg, do roka bude mať dostatok uránu na výrobu atómovej bomby.
Nemenovaní experti citovaní denníkom NY Times tvrdia, že Irán obohacovanie uránu zatiaľ iba testuje. Samotní Iránci tiež priznávajú, že asi 10 až 20 percent centrifúg je stále iba v testovacej prevádzke.
Diplomatický zdroj blízky MAAE zase agentúre AP povedal, že Irán je v poslednej etape pred priemyselnou fázou obohacovania uránu. Teherán už začiatkom apríla vyhlásil, že túto métu dosiahol.
Vtedy sa ozvali pochybovačné hlasy, podľa ktorých sa Irán iba snaží vystupňovať konflikt so Západom. Teraz sa zdá, že pravda je niekde uprostred: Irán sa skutočne pohol dopredu, ale ako významne, experti iba hádajú. Irán stále inšpektorom MAAE blokuje prístup do jadrových zariadení.
Prevláda však názor, že Irán nie je ešte tak ďaleko, ako sa obávala Bushova administratíva. Svojimi krokmi si však koleduje o ďalšie sankcie Bezpečnostnej rady OSN. To všetko v čase, keď mu beží 60–dňová lehota na zastavenie jadrového programu.