Šéfovi Pentagonu Robertovi Gatesovi sa nepodarilo Rusov presvedčiť, že rozmiestnenie amerického systému protiraketovej obrany v Česku a Poľsku, je prospešné. Gates priletel včera do Moskvy, aby zmiernil negatívne ruské reakcie.
S prezidentom Vladimirom Putinom sa iba vzájomne uistili o skvelo sa rozvíjajúcej rusko-americkej spolupráci vo vojenskej oblasti. Putin vyjadril nádej, že rozhovory budú pokračovať na úrovni špecialistov.
Moskva je znepokojená
Konkrétnejšiu podobu malo rokovanie s ministrom obrany Anatolijom Serďjukovom. Ten však slovám šéfa Pentagonu o tom, že systém je namierený proti „potenciálnym agresorom na Blízkom východe a v juhozápadnej Ázii“ neuveril. Vyhlásil, že Moskva je i naďalej proti rozmiestneniu amerických základní v strednej Európe. „Tieto plány v nás nemôžu nevyvolávať znepokojenie,“ povedal Serďjukov. Schôdzka ministrov sa tak neskončila žiadnou konštruktívnou dohodou.
Po skončení rozhovorov Gates znovu potvrdil, že Amerika je pripravená uvažovať o spolupráci s Ruskom vo všetkých otázkach spojených s protiraketovou obranou. Už predtým Washington navrhoval Moskve určitú formu spolupráce.
Gates však tentoraz v Moskve predložil nové iniciatívy o možnej ruskej účasti na systéme. Týkali sa spoločných vojenských cvičení, prístupu ruských vojenských inšpektorov na americké základne v strednej Európe, či včasnom upozornení na raketový útok.
Destabilizujúci faktor
Ešte pred rokovaním s Putinom a Serďjukom americký minister s nádejou v hlase vyhlasoval: „Spoločne by sme dosiahli mnohé.“ Jeho ruský náprotivok však po rozhovoroch dal najavo, že k žiadnej zmene v ruskom postoji nedošlo. Serďjukov a označil rozmiestnenie systému za „destabilizujúci faktor, ktorý môže ovplyvniť regionálnu i globálnu bezpečnosť.“
Serďjukov je tiež znepokojený z amerických plánov použiť v prípade nutnosti medzikontinentálne balistické rakety s nejadrovými hlavicami proti niektorým štátom. Pripomenul, že v takom prípade by dráha rakiet viedla pri ruských hraniciach.
Súdiac podľa oficiálnych správ, rozhovor ministrov neboli najpriateľskejšie. Z ruskej strany zaznela ešte výhrada týkajúca sa Dohody o obmedzení konvenčných zbraní v Európe. Podľa Moskvy je tento dokument už takmer „neschopný života“.
Poslancom ČSSD sa radar zapáčil
Podporu na umiestnenie amerického radaru v Česku vyjadrili dvaja sociálnodemokratickí poslanci, ktorí si toto zariadenie pozreli v rámci oficiálnej exkurzie na Marshallových ostrovoch. Od miestnych obyvateľov sa vraj dozvedeli, že im radar nijako nekomplikuje život a nespôsobuje zdravotné problémy.
Poslanec Miroslav Svoboda dokonca povedal, že by radar výrazne zlepšil bezpečnosť strednej Európy pred raketovým útokom. ČSSD však radar odmieta. Svoboda preto po návrate vyhlásil, že bude napriek rozdielnemu osobnému názoru hlasovať proti radaru, aby neporušil stranícku líniu.(pm)