BRATISLAVA – Ministerstvo zdravotníctva sa rozhodlo pre rázny krok v transformácii zdravotníctva. Viedla ho k tomu podľa ministra Romana Kováča analýza hospodárenia, ktorá nedopadla príliš dobre.
„Práceneschopnosť nášho obyvateľstva prekročila hranicu 5,8 percenta a priemerná dĺžka PN-ky je dvadsaťštyri dní. Slovenský pacient navštívi lekára priemerne 17-krát za rok, kým v susednom Rakúsku je to len päťkrát. V minulom roku bolo predpísaných 75 miliónov receptov, čo sú obrovské čísla,“ zhodnotil Kováč.
„Zdravotné poisťovne spolu s ministerstvom začínajú pozorne sledovať, ako predpisujú lekári lieky,“ povedal Kováč. Ak sa vyskytnú u niektorých veľké odchýlky, môžu im siahnuť na kapitáciu, čiže znižiť počet peňazí na jedného pacienta. Tým by sa malo zamedziť plytvanie liekov. Podobne sa bude sledovať aj úroveň laboratórnych vyšetrení a diagnostiky.
Nová kategorizácia liekov, platná od januára, nebola v tomto roku poslednou. Podľa Kováča budú ďalšie v máji a novembri. Zatiaľ sa ukázala podľa neho ako úspešná, niektoré farmaceutické firmy už znížili ceny liekov a pacient za ne nemusí doplácať (pozri tabuľku).
Minister upozornil na fakt, že na informácie o zdražení liekov ľudia zareagovali tak, že sa nimi predzásobili. Len za november to stálo zdravotné poisťovne 400 miliónov korún. Podľa Kováča to boli zbytočne vynaložené prostriedky, ktoré mohli byť použité napríklad na onkologické či kardiovaskulárne operácie.