Bronzový pamätník sovietskych vojakov znova postavia na Vojenskom cintoríne v Tallinne, tvrdí včerajšie vyhlásenie ministerstva zahraničia Estónska. Očakáva sa, že ho obnovia pred 9. májom, oslavami konca vojny. V sobotu sa začala exhumácia na mieste, kde stál pamätník do piatku. Podľa estónskych úradov pochovajú pozostatky sovietskych vojakov padlých pri bojoch s nacistami dôstojne na Vojenskom cintoríne na okraji Tallinnu. Pred vykopaním mŕtvych sa konala na mieste pravoslávna omša.
Počas víkendu vyvolala demontáž pamätníka najväčšie pouličné nepokoje v novodobej estónskej histórii. Bilancia je alarmujúca. Najmenej jeden mŕtvy, 156 zranených a asi tisíc zadržaných. Zatkli aj Dmitrija Cintera, vodcu ruskej nacionalistickej organizácie v Estónsku. Väčšina demonštrantov a výtržníkov patrí k početnej ruskej menšine v Estónsku.
Rusko tvrdo protestuje proti údajne brutálnemu zásahu polície a parlament vyzval prezidenta Vladimira Putina na ráznu odpoveď: prerušenie diplomatických stykov a ekonomickú blokádu. Niektorí senátori však poukazujú na to, že obidve opatrenia postihnú predovšetkým ruskú menšinu v krajine, pretože bez diplomatických stykov nemôže Moskva hájiť jej práva. Estónska polícia argumentuje videozáznamami a svedectvami, ktoré ukazujú, ako dav rozbíja výklady, rabuje obchody a zapaľuje autá zaparkované na uliciach .
Opatrná únia
Moskva v sobotu žiadala objasnenie okolností smrti ruského občana, ktorý zahynul pri piatkovej demonštrácii. Ruské ministerstvo zahraničia požiadalo partnerov Estónska z Európskej únie, OBSE i NATO, aby udalosti „adekvátne ocenili“. Členské krajiny únie sa s hodnotením neponáhľajú. Len komisár pre zahraničnú politiku Javier Solana telefonoval estónskemu premiérovi Thomasovi Ilvesovi a vyjadril mu „podporu v tejto ťažkej chvíli“.
Aj Poľsko jednoznačne podporilo Tallinn. Ruské médiá pripomínajú, že keď rozohnali demonštrácie opozície v Rusku, západ rezolútne protestoval. Teraz však vraj obhajuje „brutálny zásah“ estónskej polície.
Fínske ministerstvo zahraničia po dohode s ďalšími európskymi štátmi zastáva názor, že by únia mala mať na udalosti jednotný názor a že by stanovisko nemalo poškodiť vzťahy s Ruskom. Fíni navrhujú, aby si Estónsko spory s Ruskom vyriešilo samo a nezaťahovalo do konfliktu ďalšie krajiny. Podobný názor vyslovila nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá vyzvala parlamenty Estónska a Ruska, aby začali riešiť spor priamo.