SKALICA. Skalica je odvčera prístavným mestom. Na Záhorí otvorili jediný slovenský prístav na takzvanom Baťovom kanáli na rieke Morave.
Zo Skalice sa po ňom dá rekreačne plaviť do Česka až do vyše 50 kilometrov vzdialených Otrokovíc. Po dobudovaní novej plavebnej komory bude kanál bez prerušenia splavný až po Kroměříž.
„Baťov kanál bude výrazným prínosom pre rozvoj cestovného ruchu v celom regióne,“ tvrdil včera skalický primátor Stanislav Chovanec aj starosta moravských Sudoměříc z protiľahlého brehu. Na českej strane atrakcia doteraz ročne láka asi 45-tisíc ľudí.
„Keďže naše krajiny vstúpia do schengenského priestoru až v januári budúceho roku, dovtedy na oboch stranách kanála prebieha odbavovanie ako na všetkých hraničných priechodoch,“ upozorňuje hovorca českej cudzineckej polície v Brne Roman Pittner. Výletníkov zo Slovenska česká polícia skontroluje v prístave v Sudoměřiciach.
Prístav stavali rok
Otvorenie skalického prístavu a plavebnej sezóny pritiahlo aj napriek hraničným kontrolám stovky ľudí z oboch krajín. Skalický prístav stavali rok a stál 14,5 milióna korún.
Európska únia naň prispela 12 miliónmi, ktoré dala na spoločný cezhraničný projekt miest Skalica a Hodonín.
Baťov kanál tvorí sčasti prirodzené koryto rieky Moravy, asi spolovice je vybudovaný umelo.
Postavili ho v štyridsiatych rokoch minulého storočia ako plavebný kanál, ktorý zároveň zvýšil úroveň podzemných vôd a pomohol zavlažovať okolité polia.
Baťa po kanáli prepravoval lignit
O kanáli na rieke Morave, ktorý by prepojil povodia Dunaja, Labe a Odry, sa uvažovalo už od 17. storočia. Peniaze na prieplav sa však našli až vďaka firme Baťa, ktorá mala lignitovú baňu pri moravskej obci Lužice neďaleko Hodonína.
Doprava lignitu do Baťových závodov v Otrokoviciach a Zlíne bola po železnici drahá a podnikateľ Ján Antonín Baťa dal vypracovať projekt splavnenia Moravy. Jeho sen o prepojení s Dunajom sa však doteraz nenaplnil.
Kanál bol splavný do roku 1960, keď ho zavreli. Bezpečnostná prehliadka v roku 1970 odhalila, že je zanesený a obslužné zariadenie rozkradnuté a poškodené. O dva roky neskôr federálne ministerstvo dopravy zrušilo štatút vodnej cesty. Opätovne ho získal v roku 1995, odvtedy sa využíva už len na turistické účely.
Česká strana na budúci rok plánuje dobudovať novú komoru aj pri moravskej obci Rohatec a Baťov kanál tak bude od Skalice splavný aj opačným smerom do Hodonína.
Kanál v číslach
dĺžka kanálu od Otrokovíc až do Skalice je okolo 60 kilometrov, rozdiel výšok na vodnej ceste 18,6 metra vyrovnáva 13 plavebných komôr, 11 je plne automatizovaných, na kanáli je 13 hatí, ponad kanál je postavených 50 mostov, na vodnej ceste je 9 pevných zjazdov, ĺbka kanálu je priemerne 1,5 metra, šírka okolo 12 metrov. Zdroj: www.batacanal.cz
Baťov kanál
Kliknite - obrázok zväčšíte.