Návrh zákona len päť dní predtým schválila Snemovňa reprezentantov a následne aj Senát. Demokrati, ktorí majú po novembrových voľbách v oboch komorách Kongresu väčšinu, podmienili v zákone financovanie bojových operácií v Iraku a Afganistane začatím sťahovania vojakov z Iraku. Bush však odmietol vycúvať z Iraku v deň štvrtého výročia jeho víťazného prejavu, v ktorom slovami „misia splnená“ oznámil koniec hlavných bojov na irackom území. V utorok tak potvrdil obavy demokratov, ktorí mu vyčítajú, že sa snaží vyhrať prehratú vojnu.
Odísť je nezodpovedné
„Určiť termín stiahnutia vojakov je ako určiť dátum prehry. Bolo by to nezodpovedné,“ povedal Bush v televízii. Právo veta využil prezident len po druhý raz. Minulý rok z Bieleho domu zastavil výskum embryonálnych kmeňových buniek.
Zákon mal vyčleniť viac ako 95 miliárd dolárov na vojnu v Iraku a na bojové operácie v Afganistane v prípade, že sa najneskôr 1. októbra začne sťahovanie amerických vojsk z Iraku. Sťahovanie má trvať pol roka.
Demokrati síce svoj návrh pretlačili cez Kongres, na prehlasovanie prezidentovho veta im však chýba dvojtretinová väčšina. Bush však pozval vedenie Kongresu do Bieleho domu, kde chce rokovať o kompromise. Ten by financoval vojakov v Iraku bez zväzovania vopred určeným termínom odchodu.
Predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová je v otázke dohody s prezidentom skeptická. Na rokovaniach sa však zúčastní. Armáda má financovanie vojny schválené len do júla. Ak sa Bush s demokratmi nedohodne do konca mája, môže to ohroziť životy amerických vojakov v Iraku. Od začiatku invázie ich tam zahynulo viac ako tritisíc.
Autor: toh