Ak sa niečo napĺňa, je to skôr slogan Všetko je na webe. Nečakanú symbiózu kníh a internetu potvrdzuje aj niekoľko projektov dostupných na internete v slovenčine.
Vieme, ale aj povieme
Web 2.0. je termín, ktorý sa snaží popísať rozdiel medzi internetom v jeho začiatkoch a dnes. Hlavný rozdiel spočíva vo vytváraní obsahu priamo užívateľmi, ktorí sa navyše navzájom informujú.
Pokusy s literatúrou online začali najskôr veľké obchodné siete, čoraz viac je však stránok, ktoré od vás nechcú peniaze, ale názor.
„Prečítali ste výbornú knihu a neviete, čo čítať ďalej?“ Po tejto úvodnej otázke na stránke www.comamcitatdalej.sk a zadaní mena obľúbeného spisovateľa to možno zistíte.
Funguje to jednoducho. Vytvorí sa server, kde sa začnú zhromažďovať informácie o knihách a ľudia majú možnosť priradiť jedného autora k ostatným podľa podobného štýlu. Čím viac ľudí hlasuje, tým menšia šanca, že sa dostaví čitateľské sklamanie.
Kto viac dáva na názor odborníkov než bežných ľudí, môže zabrowsovať na server www.iliteratura.cz . Tam všetko, čo sa týka kníh, preberajú prekladatelia, kritici a ďalší, ktorí sa nimi profesionálne zaoberajú (okrem kníhkupcov).
Nájdete tam fundované rozbory, recenzie, doslovy a rozhovory s autormi. Obsah sa skladá podľa regionálnych literatúr. Slovenskú sekciu, v ktorej je niekoľko desiatok textov, má na starosti známa kritička Dana Kršáková.
Klasici neklasicky
Čitateľské denníky sú pre väčšinu absolventov socialistického školstva nočnou morou, no išlo o problém formy, akou boli diela klasikov vyžadované.
Zlatý fond denníka SME , ktorý rozbehli ľudia z našej internetovej redakcie, to skúša inak. Podobne ako projekt Gutenberg, ktorý si predsavzal zdigitalizovať svetovú klasiku a voľne ju sprístupniť.
Skupina dobrovoľníkov scanuje diela našich klasikov a tie sú priebežne pridávané na webe so základnými informáciami o jednotlivých knihách.
Momentálne je k dispozícii 170 kníh, z ktorých si môžete voľne stiahnuť ľubovoľné množstvo, alebo si v knihách len online listovať a vyberať citáty.
Aby to nevyznelo ako PR článok, môžete porovnať stránky www.zlatyfond.sme.sk s podobne zameranou adresou – www.klasici.sk .
Aj bez vedeckých výskumov je isté, že papierová kniha má v ére internetu budúcnosť. Už len preto, že nebyť kníh, všetky spomínané webstránky by ponúkali len prázdnu obrazovku monitora.
REPROFOTO – ARCHÍV SME |