Predseda vlády Robert Fico v Moskve povedal, že súhlasí s Ruskom a je proti umiestneniu amerického protiraketového systému na území Česka a Poľska.
Analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexander Duleba hovorí, že Ficov postoj poškodí slovenské vzťahy s Čechmi a Poliakmi. Na druhej strane však aj Česko a Poľsko, no najmä USA mali túto tému konzultovať v rámci NATO a Európskej únie.
„So záujmom som slová pána premiéra Fica zaznamenal. Má právo mať svoj názor, ale my sa staráme o našu bezpečnosť a bezpečnosť našich spojencov,“ povedal pre SME včera český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg.
Poľsko sa zatiaľ Ficovým slovám nevenovalo.
Čo už premiér robiť nemusel
Problém s protiraketovým systémom podľa Dulebu nemá len Fico, ale aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Podľa Dulebu bolo zbytočné, aby túto tému riešil Fico v Rusku. „Bolo to niečo navyše. Úplne zbytočné a nepomáha to ničomu.“ Analytik hovorí, že s Českom a Poľskom nás viažu silnejšie hospodárske a politické väzby ako s Ruskom, a preto nebolo potrebné o tom vôbec hovoriť.
Rozdielne názory ministra zahraničných vecí Ivana Kubiša a premiéra sú podľa neho neštandardné a nepomáha to slovenskej zahraničnej politike. Pre zahraničných partnerov má určite väčšiu váhu názor predsedu vlády, povedal Duleba.
Ruské médiá si Ficovu návštevu vyložili ako podporu ruského postoja k americkému protiraketovému systému v strednej Európe. „Slovenský premiér je proti rozmiestneniu amerického raketového systému,“ napísal denník Rossijskaja Gazeta.
Dohodli sa na Transpetrole?
Ruských novinárov najviac zaujímala problematika Transpetrolu, presnejšie 49 percent akcií, ktoré by Slovensko chcelo získať späť. Podľa denníka Kommersant aj v tomto dospeli Putin a Fico k zhode. „Ruskej strane sa podarilo získať potvrdenie, že aktíva Jukosu v slovenskej spoločnosti Transpetrol dostane ruský štátny koncern Gazprom,“ napísal Kommersant, odvolávajúc sa na zdroj medzi ruskými vyjednávačmi. Výmenou za tento obchod by podľa Kommersantu mohlo Slovensko dostať lacnejší plyn.
Hovorkyňa premiéra Silvia Glendová to denníku SME vyvrátila. „Predseda vlády iba požiadal ruskú stranu, aby pomohla odstrániť všetky prekážky, ktoré sú spojené s prevodom akcií spoločnosti Jukos. Nie je nám preto známe, odkiaľ čerpali ruské zdroje,“ vysvetlila.
Aj keď premiér minimálne naznačil, že bude k prevodu podielu na nejakú ruskú firmu ústretový, podľa Glendovej sa o žiadnej konkrétnej ruskej firme na žiadnom zo stretnutí nehovorilo.
Ako Kommersant dodáva - Slovensko je takmer na 100 percent závislé od ruských dodávok plynu aj ropy. Dohoda o dodávke ruského plynu sa pritom končí už v roku 2008.