BRATISLAVA. Balík 49 percent akcií spoločnosti Transpetrol, ktorá spravuje slovenský úsek ropovodu Družba, údajne smeruje do rúk ruského ropného gigantu Gazprom. Tvrdí to ruský týždenník Vedomosti s odvolaním sa na výroky bývalého viceprezidenta predstavenstva skrachovaného Jukosu Alexandra Temerka.
„Akcie Transpetrolu, ktoré vlastní Jukos, môžu byť predané slovenskej vláde a tá by ich následne predala skupine Gazprom,“ povedal Temerko. Vedomostiam túto informáciu potvrdil aj zdroj blízky manažmentu holandského Yukosu Finance B. V. Táto spoločnosť akcie Transpetrolu v roku 2002 kúpila od slovenskej vlády za 74 miliónov dolárov.
Hovorkyňa premiéra Silvia Glendová však tvrdí, že premiér Robert Fico na rokovaniach s ruským prezidentom Vladimirom Putinom „iba požiadal ruskú stranu, aby pomohla odstrániť všetky právne prekážky, ktoré sú spojené s prevodom akcií spoločnosti Jukos“. Podľa nej sa na rokovaniach nehovorilo o nijakej konkrétnej ruskej firme, ktorá by mala získať akcie Transpetrolu.
Podľa poslanca za SDKÚ Stanislava Janiša by bol spätný odkup akcií do rúk štátu v súčasnej situácii správnym krokom. Myslí si však, že súčasná vláda naťahovala čas, aby nemohla ovplyvniť, čo sa s akciami stane. „Obavy o naplnenie Družby ropou v prípade, ak akcie nezíska ruská firma, sú neopodstatnené. Keď bude na jej druhej strane odberateľ, tak bude aj ropovod plný,“ povedal Janiš.
Akcie sú stále zablokované
Premiér Fico po návrate z Moskvy pripustil, že Slovensko sa nedostane späť k akciám Transpetrolu. Podľa hovorcu ministerstva hospodárstva Branislava Zvaru sú však v hre stále dva varianty riešenia: spätný odkup akcií do vlastníctva štátu alebo prevod akcií na inú ruskú spoločnosť.
Predstavitelia Gazpromu prevod akcií Transpetrolu do majetku ruského gigantu nekomentovali. Problém okolo akcií Transpetrolu stojí na mŕtvom bode, lebo akcie sú stále zablokované holandským súdom, keďže nie je jasné, kto je ich majiteľom. Podľa hovorkyne Yukos Finance Claire Davidsonovej sa súd bude problémom zaoberať vo štvrtok. Predaj akcií Transpetrolu prebehne podľa nej formou súťaže, aby bol transparentný a aby z neho majiteľ akcií vyťažil čo najviac.
Slovenská strana v apríli stratila právo zastaviť prevod akcií na tretiu firmu. Aj napriek tomu však môže zastaviť nového majiteľa akcií Transpetrolu na valnom zhromaždení spoločnosti. Valné zhromaždenie totiž musí novú akcionársku štruktúru schváliť.
Predaj cez súd
Ministerstvo hospodárstva už pred časom stanovilo štyri podmienky, ktoré musí splniť záujemca o akcie Transpetrolu. Slovenská strana podľa Zvaru stále požaduje, aby manažérsku kontrolu v podniku získala slovenská vláda.
Jedným z riešení by podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka bolo, aby súd uvoľnil akcie Transpetrolu s tým, že by kupujúci uložil zaplatené peniaze na jeho účet. Peniaze by boli uložené na súdnom účte dovtedy, kým by súd nerozhodol, komu patria.
Cieľom ministerstva podľa Zvaru je, aby sa vyriešili vlastnícke vzťahy v Transpetrole, „pretože to je pre rozvoj každej firmy najdôležitejšie“.
Štyri podmienky slovenskej vlády
investor musí prenechať manažérsku kontrolu v Transpetrole štátu
zvýšiť prepravovanú kapacitu ropy cez ropovod Družba
umožniť prepravu ľahkej kaspickej ropy
prepojiť slovenskú vetvu ropovodu s rakúskym Schwechatom
(r)