Spojené štáty americké najvzdelanejšiu pracovnú silu na svete.
Dnes už to však neplatí. Štúdia personálnych organizácií Conference Board, Corporate Voices for Working Families, Partnership for 21st Century Skills a Society for Human Resource Management ukázala, že americkí zamestnanci sú veľmi nedostatočne pripravení
na požiadavky dnešných
a najmä budúcich pracovísk.
Iný výskum spoločnosti De-loitte ďalej ukázal, že 42 percent vysokoškolákov v Číne študuje prírodné vedy a inžinierstvo, zatiaľ čo v USA je to len 5 percent vysokoškolákov.
V šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch minulého storočia pripadalo na USA 30 percent celosvetového počtu absolventov vysokých škôl. Dnes je to 14 percent a i toto číslo stále klesá. Rozvíja sa globálna konkurencia.
Jednoduchá a lacná
pracovná sila
Na začiatku deväťdesiatych rokov sa americkí zamestnávatelia začali snažiť, aby získali jednoduché pracovné zručnosti za najnižšiu možnú cenu. Začali preto outsourcovať jednoduché činnosti z rozvojových krajín a sústredili sa na konkurovanie na globálnych trhoch produktov s vysokou pridanou hodnotou, kde boli potrební vysoko kvalifikovaní zamestnanci.
Vzdelaní Američania
sú príliš drahí
Táto stratégia fungovala niekoľko rokov. Dnes však Spojené štáty zvádzajú konkurenčný boj s krajinami, ktoré ponúkajú vysoké počty vzdelaných zamestnancov schopných pracovať za nižšie mzdy než ich náprotivky v USA. Americkí zamestnanci všetkých stupňov zručností sú v priamej konkurencii s ľuďmi z celej planéty. Moderné technológie dali zamestnávateľom prístup k lacnej vysoko kvalifikovanej základni talentov, ktorá je schopná byť súčasťou globálnych pracovných tímov, nech sa už nachádza kdekoľvek.
Globálnemu trhu dokážu dominovať len krajiny, ktoré povedú na poli inovácií a dokážu prichádzať s najúspešnejšími novými produktmi a službami.
V dnešnej znalostnej a technológiami riadenej ekonomike je dokonalosť štandardom pre zachovanie globálnej konkurencie.
Pokles vzdelanosti Ameri-
čanov však konkurencie-
schopnosť USA poškodzuje. Ak sa bude naďalej prehlbovať,
ich životná úroveň vzhľadom
k ostatným krajinám klesne.
Zdroj: Employers Group
a Infoservis.insite.com