BELEHRAD. Európska únia je znepokojená z posledného vývoja v Srbsku. Novozvolený srbský parlament si včera za svojho predsedu zvolil lídra Radikálnej strany Tomislava Nikoliča (na snímke ČTK/AP).
Návrat ultranacionalistov
Človek, ktorý mal blízko k zosnulému exprezidentovi Slobodanovi Miloševičovi, sa tak dostal k druhej najvýznamnejšej funkcii v krajine. Umožnili mu to hlasy socialistov a najmä Demokratickej strany Srbska premiéra Vojislava Koštunicu. Búrlivá pätnásťhodinová parlamentná rozprava sa skončila v utorok v skorých ranných hodinách.
Návrat ultranacionalistov k moci v krajine vníma Brusel veľmi kriticky. Šéf najväčšej parlamentnej strany Vojislav Šešelj sedí v Haagu, kde je obvinený z vojnových zločinov.
„Nie som nijakým nebezpečenstvom pre Srbsko ani pre ničie detí, ako som to cez noc počul v parlamente,“ povedal Nikolič.
Radikáli neuznávajú legitimitu Medzinárodného tribunálu pre bývalú Juhosláviu a hľadaných vojnových zločincov považujú za národných hrdinov. Podľa eurokomisára pre rozšírenie Olli Rehna sú posledné signály z Bruselu znepokojujúce. Naplánovaná návšteva delegácie únie v Belehrade bola včera z „technických dôvodov“ zrušená. Šéf pre bezpečnostnú a zahraničnú politiku únie Javier Solana zopakoval, že Srbsko nesmie prestať spolupracovať. To sa vraj nestane, ak bezpečnostné zložky v krajine zostanú pod kontrolou strany prezidenta Borisa Tadiča.
Koštunicova taktika
Koaličné vyjednávanie medzi Koštunicom a Tadičom však zlyhalo práve na kľúčových postoch v spravodajskej službe a na ministerstve vnútra, ktoré chcel obsadiť Koštunica svojimi ľuďmi.
Nikoličove zvolenie do čela parlamentu môže byť súčasťou zákulisnej politiky premiéra Koštunica, ktorý hrá na populistickú nacionalistickú strunu. Zvolením Nikoliča môže vydierať Tadičových prozápadných demokratov .
Srbi sa musia na novej vláde dohodnúť do 14. mája, v opačnom prípade vyprší trojmesačný termín a prezident potom vypíše nové predčasné parlamentné voľby.
Takýto scenár by najviac vyhovoval premiérovi Koštunicovi, ktorý zostal aj naďalej premiérom napriek tomu, že voľby prehral. Zároveň by ako „dočasný“ premiér neniesol zodpovednosť za to, ak Srbsko na pôde OSN príde o Kosovo, ako to navrhuje Ahtisaariho plán.
Podľa Tadičovej Demokratickej strany (DS) Koštunica vyslal mimoriadne zlý signál vo veľmi kritickom čase. „Macedónsko, Bosna aj Albánsko nás predbehnú a zostaneme najchudobnejšou krajinou v Európe,“ povedal Dušan Petrovič z DS.
Koštunicova strana kritiku odmieta a zaútočila na Tadičovu stranu, že koná na základe diktátu Európskej únie.
Autor: rek