BRATISLAVA. Vláda minulý rok pri schvaľovaní štátneho rozpočtu uložila jednotlivým ministerstvám prepustiť pätinu ich pracovníkov. Výsledkom bola analýza, v ktorej ministerstvo financií napísalo, ako ostatné rezorty vysvetľujú, prečo sa to nedá. Premiér Robert Fico túto analýzu „zhodil zo stola“.
V súčasnosti zamestnávajú rezorty spolu 145–tisíc ľudí, ktorých platy stoja štát tento rok viac ako 40 miliárd korún. Keďže rezorty sú zatiaľ v prepúšťaní zdržalivé, odhadovaná úspora ôsmich miliárd už v tomto roku je nepravdepodobná.
Ak by aj štátne úrady prepustili premiérom avizovaných 20 percent ľudí, museli by im najprv vyplatiť odstupné. Tento rok sa teda úspory nedajú očakávať ani v optimistickejších variantoch. Ak by však títo ľudia ostali nezamestnaní, zvýšili by štatistiku nezamestnanosti asi o jeden percentuálny bod.
Ak by sa výdavky na platy pracovníkov naozaj znížili o približne osem miliárd korún ročne, rozpočet by mal k dobru asi pol percenta HDP.
Úrady majú stále čas
Váčšina rezortov nerobí konkrétne kroky, ktoré by smerovali k splneniu premiérovho cieľa. Niektoré, ako ministerstvá práce alebo financií, žiadajú namiesto zoštíhlenia nových ľudí.
„Vytvorili sme sekciu informatizácie, potrebujeme ľudí,“ povedal hovorca rezortu financiií Miroslav Šmál. Prízvukuje, že na úrade sa uskutočnil audit ešte v čase, keď ho viedol Ivan Mikloš. „Na ministerstve ostalo asi 600 ľudí a jeho činnosť sa racionalizovala,“ povedal Šmál.
Ďalšie zníženie úradníkov možno očakávať, až keď sa uskutoční reforma v daňovej a colnej správe a zavedie sa spoločný výber daní a poplatkov. Kedy to presne bude, Šmál nespresnil. „Pracujeme na tom ,“ sľubuje.
Nereálnych dvadsať percent
Iné ministerstvá hľadajú vysvetlenie, prečo neprepúšťať, ťažšie. „Zníženie počtu zamestnancov o 20 percent nie je možné realizovať bez ohrozenia kvality a kvantity plnenia úloh,“ povedala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Silvia Balázsiková. A dáva najavo, že vládnu úlohu ani nemienia splniť. Reálny je podľa nej odchod iba šesť percent pracovníkov.
Ministerstvo zahraničných vecí hlási, že za minulých desať rokov viac ľudí prepustilo ako prijalo. „A to aj napriek tomu, že sme sa stali členmi viacerých medzinárodných organizácií a združení,“ povedal hovorca rezortu zahraničia Ján Škoda.
Ďalšie rezorty najprv chystajú audity. „Vo februári sa začal externý audit,“ potvrdila napríklad hovorkyňa ministerstva práce Alexandra Gogová. Jej ministerstvo prepustilo za prvé štyri mesiace tohto roka 16 ľudí.
Rezort spravodlivosti dokonca ani nevedel presne uviesť, koľko ľudí od začiatku roka prepustili. „Priamo z ministerstva odišlo asi 53 ľudí, niektoré posty sa však museli obsadiť. Asi 15 percent prepustili na Generálnom riaditeľstve Zboru väzenskej a justičnej stráže,“ povedal hovorca rezortu Michal Jurči.
Magdaléna Fajtová, hovorkyňa rezortu pôdohospodárstva, potvrdila, že „schválením novej organizačnej štruktúry sa podarilo znížiť stav o 14 ľudí“.
Ďalšie znižovanie „bude vychádzať z reformy verejnej správy“. Tú má zrealizovať ministerstvo vnútra. To ako jediné hovorí, že vládnu úlohu do konca roka splní. Nevysvetľuje ako.
Do uzávierky informácie stále neposkytli ministerstvá hospodárstva, obrany, výstavby a Kancelária Národnej rady. Z údajov, ktoré ministerstvá SME doteraz poskytli, vyplýva, že odišlo z nich od začiatku roka maximálne tristo ľudí. Premiér plánoval tridsaťtisíc.