(u finančných služieb ide
o prvok zodpovedného úverovania). Má preto pre nich veľký význam, ak majú možnosť získať informáciu, či žiadateľ o službu neplní svoje záväzky voči poskytovateľom obdobných služieb. Takúto informáciu je možno získať z registra údajov o klienotch, ktorí neplnia zmluvné povinnosti voči členom záujmového združenia SOLUS.
Záujmové združenie právnických osôb SOLUS bolo založené 14. septembra 2005. Pre vznik a činnosť združenia je kľúčový záujem jeho členov o prevenciu vzniku rizikových pohľadávok zo služieb poskytovaných spotrebiteľom - o prevenciu pred rastom počtu dlžníkov v omeškaní. Zmyslom združenia je teda vytvoriť a udržiavať funkčný, bezpečný a spoľahlivý nástroj, ktorý má efektívne pomôcť pri znižovaní rizika zo služieb poskytovaných členskými spoločnosťami.
Združenie SOLUS je prevádzkovateľom databázy negatívnych informácií - t.j. údajov o klientoch, ktorí neplnia svoje zmluvné záväzky.
Prínosom pre členov združenia je nielen minimalizácia priamych strát z poskytnutých rizikových služieb, ale aj zníženie následných strát spojených s vymáhaním pohľadávok, vrátane riešenia súdnou cestou. Chýbajúca prevencia v tejto oblasti má za následok v konečnom dôsledku aj neúmerné zaťažovanie súdov a orgánov činných v trestnom konaní.
Databáza chráni aj samotných klientov pred neuváženým zadlžovaním sa. Klientovi, ktorý má problémy s plnením svojich zmluvných záväzkov u jednej členskej spoločnosti, znemožní záznam v databáze ďalšie komplikovanie jeho osobnej situácie finančnej situácie.
V neposlednom rade fungovanie databázy združenia SOLUS ochraňuje aj dobrých klientov pred tým, aby platili v cenách svojich služieb straty zo služieb poskytnutých tým klientom, ktorí majú problémy so splácaním.
Fungovanie registra združenia SOLUS znamená obmedzenie priestoru pre organizovanú hospodársku trestnú činnosť.
Združenie vytvára aj platformu pre výmenu skúseností a informácií v oblasti kvality pohľadávok.
Spoločná databáza združenia SOLUS bola spúšťaná po niekoľkých mesiacoch intenzívnych príprav v organizačnej, technickej i právnej rovine. Pri konkrétnom riešení databázy sa členovia združenia inšpirovali riešeniami v úspešne fungujúcom registri združenia SOLUS, ktoré už siedmy rok vedie negatívnu databázu v Českej republike. Odborné rady združeniu poskytol aj Úrad na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky.
Účelom združenia nie je vytváranie zisku.
Fungovanie registra
Samotné fungovanie registra sa riadi pravidlami prijatými členskou schôdzou, na ktorej sú zastúpení všetci členovia združenia. Klientove údaje sa dostávajú do registra až po splnení stanovených pravidiel, podmienky pre zaradenie vždy signalizujú závažnejšie porušenie zmluvných povinností klienta. Členské spoločnosti pri nastavovaní pravidiel zohľadnili čas, ktorý potrebujú na kontaktovanie svojich klientov v omeškaní.
Do databázy teda nie sú zaradené údaje klienta, ktorý sa dostane do krátkodobého porušenia zmluvných povinností, ale sú tu zaradené údaje klienta, ktorý
nechce situáciu s neplnením zmluvných záväzkov riešiť.
Databáza teda neobsahuje všetky údaje spojené s poskytnutím služby spotrebiteľom (napr. neobsahuje informácie o výške úveru), ale bude obsahovať len údaje potrebné na identifikáciu klienta a informáciu o klientovom porušení povinnosti splácať svoj zmluvný záväzok (o type porušenia povinnosti). Členská spoločnosť sa opýta, či sa žiadateľ o poskytovanú službu nachádza v databáze. Dozvie sa, či sa klient nachádza v registri alebo nie a v prípade kladnej odpovede - identifikáciu žiadateľa (ktorú už pozná), a ďalej len informáciu o charaktere dlhu. Člen získava odpoveď takmer u všetkých otázok do jednej sekundy.
Databáza sa tak stáva rýchlym a bezpečným nástrojom pre efektívne riadenie rizika u členských spoločností. Nástroj, ktorý funguje na základe jednoduchých a transparentných pravidiel. To umožňuje napĺňanie ďalšieho princípu združenia - otvorenosť pre ďalších záujemcov o členstvo.
"Register fyzických osôb neplniacich svoje zmluvné záväzky voči členom združenia SOLUS bol na Slovensku spustený v máji minulého roka a od toho času do konca roka 2006 vzniesli členské spoločnosti do negatívnej databázy celkom 137 656 otázok. Sme presvedčení, že záujem o využívanie negatívneho on-line registra združenia SOLUS sa bude neustále zvyšovať, a to i s ohľadom na rozširovanie členskej základne združenia SOLUS". V súčasnosti
je členom združenia SOLUS šesť spoločností a očakávame ďalšie rozširovanie členskej základne," povedala predsedkyňa Rady združenia SOLUS na Slovensku Karla Henčlová. (mk)