Všetky splátkové spoločnosti poskytujú možnosť nákupu na splátky priamo v obchodoch, cez revolvingové platobné karty (karty, z ktorých možno opakovane čerpať finančné prostriedky, tie sa splácaním automaticky obnovujú), či klasické úvery s nulovým navýšením.
Podľa hovorkyne Home Creditu Lenky Vicenovej ľudia stále radi nakupujú aj na splátky. "Popri tradičných segmentoch, ako sú domáce spotrebiče a čierna technika, sa tu presadzuje napríklad výpočtová technika, či financovanie služieb ako je zdravotná starostlivosť alebo dovolenky," vysvetľuje Vicenová.
Budúcnosť je v kartách
V posledných rokoch však narastá podľa spoločností záujem hlavne o úvery a o úverové karty. Podľa hovorkyne spoločnosti Cetelem Andrei Trebulovej o narastajúcom záujme o úvery svedčí 30percentný nárast, ktorý zaznamenali v prvom štvrťroku tohto roka oproti rovnakému obdobiu minulého roka. Aj Lenka Vicenová z Home Creditu hovorí o zvýšenom záujme v oblasti hotovostných bezúčelových úverov. "Úvod roka potvrdil rastúci záujem Slovákov o využívanie praktických foriem spotrebiteľského financovania." Podľa Vladimíra Dohnala zo Symsite Research splátkové spoločnosti neustále ponúkajú klasické úvery s nulovým navýšením v snahe udržať a rozšíriť si klientelu.
"Splátkové spoločnosti však podobne ako banky vidia budúcnosť v úveroch cez karty a tak je možné v nasledujúcich rokoch očakávať rast tohto segmentu. Pri kartách majú totiž splátkové spoločnosti oveľa vyššie ziskové marže a budú sa snažiť o rozvoj tohto segmentu," hovorí Dohnal. Splátkové spoločnosti sa podľa prieskumu Symsite Research zhodujú v tom, že budúcnosť splátkového predaja v strednodobom horizonte je práve v úverových kartách.
Rezerva do vrecka
"Úverová karta predstavuje zjednodušenú formu nákupu na splátky a zároveň peňažnú rezervu do vrecka," hovorí Trebulová. Revolvingové platobné karty podľa Symsite Research poskytujú všetky splátkové spoločnosti. "Všetky umožňujú čerpanie úveru prostredníctvom platieb cez POS terminály, pričom niektoré karty poskytujú klientovi bezúročné obdobie," dopĺňa Dohnal.
Nevýhodou úverových kariet je fakt, že klient kartu neobdrží hneď na predajni a po vyplnení žiadosti musí na ňu niekoľko dní čakať.
Splátkové spoločnosti vo všeobecnosti, čiže pri neakciových klasických úveroch, požadujú od klientov vyššie úroky než banky. "Je to spôsobené vyššou rizikovou prirážkou na poskytnuté úvery a taktiež neexistenciou poplatkov pri spotrebných úveroch," hovorí Dohnal. Klienti sa však jednoduchšie dostanú k úverovej karte splátkovej spoločnosti ako ku kreditnej karte banky.
Na výkyvy nereagujú
Splátkové spoločnosti pritom nereagujú pružne na pohyb základných úrokových sadzieb určovaných Národnou bankou Slovenska. "Rovnako ako sa neprejavilo v produktoch splátkových spoločností zvýšenie úrokových sadzieb, ani na znižovanie splátkový predaj nereaguje operatívne," hovorí Trebulová. Aj koordinátor externej komunikácie GE Money František Klincko potvrdzuje jej slová: "Naša spoločnosť nereaguje na drobné výkyvy BRIBORu," vysvetľuje. Podobne sú na tom aj ostatné splátkové spoločnosti.
Katarína Ragáčová