MALIBU, BRATISLAVA. "Toto je historická kauza," vyhlásil na úvod obhajca potenciálneho hriešnika. Advokát Americkej antidopingovej agentúry mu však oponoval: "Nejde o nič unikátne - je to jeden z tuctov prípadov, v ktorých analýza potvrdila vysoký pomer testosterónu k epitestosterónu."
Tuctový prípad? Omyl! "Najväčšia dopingová kauza histórie," konštatuje New York Times.
Prvý verdikt 23. mája
V pondelok sa v aule Právnickej fakulty Pepperdine University v kalifornskom Malibu začalo vypočúvanie v dopingovej kauze 31-ročného amerického cyklistu Floyda Landisa - potrvá desať dní. Trojčlenný senát Americkej arbitrážnej asociácie vynesie ortieľ 23. mája, na deň presne desať mesiacov po tom, čo Landisa v Paríži dekorovali za víťaza lanského ročníka legendárnej Tour de France.
Podľa všeobecnej mienky však nepôjde o definitívu. Bez ohľadu na to, či americká arbitráž dá alebo nedá za pravdu Landisovi, prípad sa zrejme skončí až verdiktom svetového Športového arbitrážneho dvora. Buď ho do Lausanne posunie Landis, alebo druhá strana - Americká antidopingová agentúra. V krajnom prípade tretia: Svetová antidopingová agentúra alebo Medzinárodná cyklistická federácia.
Predohrou mamin film
Ako konštatuje Los Angeles Times, verejný spôsob vypočúvania dopingového hriešnika sa odohráva vôbec po prvý raz. Želal si ho Landis a Americká antidopingová agentúra s ním súhlasila "vďaka jeho prominentnému postaveniu vo svete športu", ale aj v dôsledku obvinení, ktoré na adresu francúzskeho antidopingového laboratória vyslovil on a jeho právnici.
Landis prišiel žujúc žuvačku vysmiaty v tmavom saku, modrej košeli a žltej kravate - aby bolo jasné, že bojuje o žlté tričko. Vedno s ním manželka Amber, obaja rodičia, ba aj jeho priateľ, bývalý primátor Los Angeles Richard Riordan. Vzápätí, ako píšu americké médiá, nastal "showtime": mama Arlene skôr, ako zasadla medzi divákov, si v zjavne dobrej nálade synátora aj jeho draho zaplatený tím advokátov digitálne nasnímala do rodinnej filmotéky (na snímke ČTK/AP).
Potom už vstúpila do miestnosti porota a začalo sa prvé z desiatich hlavných dejstiev.
Landis prehral stávku
Američan sa vlani postaral o malý zázrak. Po tom, čo v 16. etape Tour de France dorazil do cieľa s desaťminútovou stratou na víťaza a v celkovej klasifikácii klesol z prvého na jedenáste miesto, hneď nasledujúcu vďaka sólu cez tri alpské priesmyky vyhral o takmer šesť minút a poskočil na tretie. O dva dni po treťom mieste v časovke bol už zasa na čele. O pár dní však vyplávalo na povrch, že Landis mal po zázračnej 17. etape pozitívny dopingový test: takmer trojnásobne zvýšený pomer testosterónu a epitestosterónu. Neskoršie dokonalejšia, tzv. IRMS metóda potvrdila, že šlo o umelé dodanie hormónu.
Podľa advokáta Americkej antidopingovej agentúry Richarda Younga, Landis stavil na jednu kartu - veril, že jeho nevinu dokážu dodatočné analýzy: "Prehral však stávku: z ôsmich bolo osem pozitívnych." Pre Landisa zle dopadli aj dodatočné a dôkladnejšie analýzy jeho vzoriek odobratých po iných etapách: zo siedmich údajne až štyri boli pozitívne.
Obhajoba: Celá kopa chýb
Landis sa bráni útokom. Spolu s právnikmi napadol procedurálne chyby aj hodnovernosť odberu a analýz vo francúzskom laboratóriu. Hovoria o porušeniach medzinárodných štandardov. Advokát Maurice Suh v úvodnej reči tvrdil, že nešlo o jednu, ale o sériu chýb. "Celý tento zväzok spisov je nešťastie," vyhlásil. "Parížske laboratórium vykazuje trojnásobne viac pozitívnych výsledkov ako iné laboratóriá. Vo Francúzsku je trojnásobne viac dopujúcich? Možno len športovci nemajú také možnosti, ako Landis, dokázať svoju nevinu."
Podľa druhej strany však treba zodpovedať iba dve otázky: Boli splnené kritériá na označenie pozitívny test? Je výsledok analýzy spoľahlivý? Young tvrdí, že na obe otázky existuje rovnaká odpoveď: Áno.
Či sa s jeho názorom stotožní aj arbitrážny panel, sa ešte len ukáže.
Organizátori Tour de France už víťaza lanského ročníka odpísali. "Pre nás Landis nie je víťaz," vyhlásil nedávno šéf pretekov Christian Prudhomme.
Bude ním druhý v poradí Španiel Oscar Pereiro Sio? Keď ho včera novinári znova oslovili, zareagoval úplne spontánne: "Nech už sa táto kauza skončí akokoľvek, len nech sa skončí. V dnešnej cyklistike neviete, čo je a čo nie je pravda..."
To je fakt.
Kauza: osoby a obsadenie
Dejisko: sieň Právnickej fakulty kalifornskej Pepperdine University v kalifornskom Malibu.
Termín: 14. - 23. mája 2007.
Kolégium sudcov: Patrice Brunet - predseda, Richard McLaren (vybrala ho USADA - Americká antidopingová agentúra), Christopher Campbell (vybral ho Landis a tím jeho právnikov).
Svedkovia - na strane USADA: o. i. šéfovia piatich laboratórií akreditovaných Svetovou antidopingovou agentúrou, Greg LeMond, trojnásobný víťaz Tour de France, na Landisovej strane: o. i. Eddy Merckx, päťnásobný víťaz Tour de France.
Možné verdikty: Buď Landisovo oslobodenie spod obvinení, alebo dvojročný dištanc znamenajúci zároveň stratu prvenstva na Tour de France vrátane finančných prémií. Pravdepodobne sa však neuspokojená zo strán obráti na Športový arbitrážny dvor v Lausanne.
FOTO |