Horský bicykel veľmi presne vyjadruje povahu svojho majiteľa: je individualistický, v čomsi samotársky a v čomsi kolektívny. Vyžaduje fyzickú námahu, výdrž a technickú zručnosť, ale jeho podstatou sú romantika a túžba po voľnom pohybe a slobode.V roku 1976, teda pred 31 rokmi, vznikli dve legendárne značky: kultové počítače Apple a horský bicykel. Na prvý pohľad sa to možno ani nezdá, ale obe majú veľa spoločné: vznikli v slnečnej Kalifornii, na svet ich priviedli bývalí hipíci a miestom vzniku bola, ako je to už v Kalifornii zvykom, obyčajná garáž. Na začiatku stál jednoduchý nápad, z ktorého v priebehu pár rokov vzniklo nové odvetvie priemyslu, nový štýl života a doslova milióny používateľov. Kým spoločnosť Apple sa preslávila svojimi počítačmi Macintosh a neskôr iPodmi, horský bicykel umožnil ľuďom aby vyrazili do prírody a hôr na dvoch kolesách poháňaných ich vlastnou silou, bez ohľadu na to, či tam cesta vedie, alebo nie.
Ako vznikli horské bicykle?
Horský bicykel (mountain bike alebo MTB) dnes tvorí najväčšiu časť ponuky väčšiny cyklistických obchodov, takže to vyzerá, akoby iné druhy bicyklov ani neexistovali. Pred tridsiatimi rokmi to bolo naopak: ľudia, ktorí sa chceli venovať cyklistike, mali len dve možnosti: klasické športové galuskové cestné bicykle so zahnutými riadidlami, prehadzovačom dolu na ráme a nezávislými brzdami. Potom existovali tzv. úžitkové bicykle, čiže tie, ktoré boli vhodné na cestu do obchodu, do práce či na rodinné výlety. Do hôr a na adrenalínové zjazdy lesných ciest neboli vhodné ani jedny, ani druhé.
Gary Fisher a Joe Breeze, dvaja cyklistickí nadšenci a blázni, prišli ako prví s myšlienkou vyskúšať si horský terén a najmä zjazd na bicykloch. Na tento účel vlastnoručne prebudovali starodávne bicykle značky Schwinn Cruiser a postupne, ako ich pri divokých zjazdoch ničili, pribúdali rôzne zlepšováky, ktoré mali zvýšiť ich životnosť a odolnosť. V polovici sedemdesiatych rokov už bolo záujemcov o túto zábavu toľko, že v roku 1976 usporiadali prvé preteky, ktoré sa volali Repack. Tento názov v sebe skrýva aj kus histórie horských bicyklov: prvé stroje ešte nemali nezávislé brzdy, brzdilo sa protipohybom pedálov dozadu. Po zjazde bola zadná hlava dôsledkom brzdenia úplne žeravá alebo vyvarená a bolo potrebné celú ju rozobrať a premazať - preto Repack. Takže rok 1976 a prvý ročník zjazdu hory Tamalpais v okrese Marin County v Kalifornii je oficiálnym dátumom vzniku MTB.
Zlepšováky
Pôvodné horské bicykle vyzerali úplne ináč, než ich poznáme dnes. Základ však zostal zachovaný: tučné balónové plášte (fat tires - tak sa dokonca pôvodne hovorilo horským bicyklom), robustný rám (pôvodne oceľový), rovné, alebo mierne zodvihnuté spevnené riadidlá. V rámci experimentov postupne pribudli prehadzovače a nezávislé brzdy, ktoré pôvodne pochádzali z motoriek. V náročnom teréne bolo potrebné mať obe ruky neustále na riadidlách, preto Gary Fisher presunul ovládanie prehadzovačov hore k brzdám. Prví jazdci jazdili v džínsoch a tričkách, s rozviatymi hipisáckymi vlasmi a vôbec si nerobili starosti s pitným režimom či nejakou bezpečnosťou - keď spadli, oprášili sa a šlo sa ďalej.
V roku 1979 dostali tieto bláznivé bicykle konečne aj priliehavé meno: Gary Fisher a jeho spoločník Charlie Kelly založili firmu na ich výrobu a pomenovali ju Mountain Bikes. Názov sa okamžite ujal, pretože vyjadroval to, čo nové netradičné bicykle poskytovali: nezávislosť, slobodu, radosť z pohybu v neznámom teréne a možnosť objavovať krásu hôr a prírody.
Štýl života
Sú muži, ktorí zbožňujú kolektívne športy. Hranie futbalu, basketbalu, hokeja alebo aspoň kariet je pre nich súčasťou akéhosi obradu, pri ktorom bojujú s inými mužmi, vzájomne sa kopú, nadávajú si, hulákajú na seba, aby sa potom pri pive tešili zo spoločného zážitku. Horský bicykel je oslavou individualizmu. Každý ťahá sám za seba, každý si sám určuje tempo a vzdialenosť, ktorú chce prejsť. Tu nejde o spoločnú hru, o spoločnú výhru alebo prehru, ale o boj so sebou samým, s počasím, protivetrom (ten je vždy), kopcami a vlastnou kondíciou.
Samozrejme, že sú cyklistické partie, ktoré podnikajú spoločné túry, dokonca aj na špičkovej športovej úrovni. Každý, kto chce s takouto partiou ísť, musí byť kvalitne vybavený a musí mať kondíciu, nesmie zdržiavať a byť príťažou. Veľa cyklistom nevyhovuje ani tento spôsob, a preto jazdia sami, s egom opojeným pocitom slobody a nezávislosti, napumpovaní adrenalínom a endorfínmi (to je to, čo vzniká v hlave pri sexe) a s neprítomným výrazom v tvári. Aj to je horský bicykel. Kto to nezažil, nepochopí.
Autor: Daniel Maszkrtny