Pri niekoľkých pádoch ma prilba naozaj ochránila a mal by ju mať každý, kto sadá na bicykel. Mnoho ľudí nevie, ako si prilbu správne vybrať. Odmerajte si obvod hlavy v centimetroch, podľa toho vám v obchode vyberú veľkosť (s, m, l, xl). Ak ste na hranici medzi veľkosťami, vyskúšajte si menšiu. Prilba musí byť komfortná, nesmie byť veľká a na hlave musí pevne sedieť, aj keď nemáte zapnuté remienky. Ich zapnutie ju už má len zafixovať. Zvýši sa tak pravdepodobnosť, že pri páde sa prilba nezošmykne z hlavy. Inak stratí svoje ochranné vlastnosti. Vždy si radšej vyskúšajte viac modelov, neponáhľajte sa. Prilby niektorých firiem nemusia sedieť vášmu anatomickému tvaru hlavy, prilby iných zasa hej. Výber je dostatočný.
Rukavice
Rukavice sú na to, aby sa vaše ruky na kormidle nešmýkali a tiež vás ochránia pri páde. Človek väčšinou reflexívne padá na ruky a chce nimi zmierniť náraz. Rukavice by mali mať vystuženú dlaňovú časť. Dajú sa použiť aj polovičné (bezprstové), ale celé sú vždy výhodnejšie. Vyrábajú sa zo vzdušných materiálov, takže v nich už nie je teplo ani v lete a zabezpečujú predsa len väčšiu ochranu.
Chrániče
Priznávam, že nosiť chrániče môže byť miestami otravné. Po čase je v nich teplo a čiastočne aj obmedzujú pohyb. Treba sa rozhodnúť účelne. Ak idete na túru v ľahšom horskom teréne so širšími lesnými cestami bez náročných zjazdov, sú chrániče vecou individuálnej voľby. Ak sa chystáte do náročnejšieho horského terénu, chrániče si určite dajte. Ja to kombinujem. Chrániče si nesiem v ruksaku a keď ma čaká zjazd alebo nebezpečnejší terén, nasadím si ich. Dôležité je odhadnúť svoje schopnosti, nepreceňovať sa. Filip Polc