Asociácia organizácií spisovateľov Slovenska, šéfredaktor Ivan Štrpka.
„Skácel bol básnikom hľadania a cesty, nie nájdených cieľov. A šťastie je cieľ, ktorý Európania radi a nezmyselne hľadajú,“ hovorí literárny vedec a kulturológ Jiří Pavelka v rozhovore o legendárnom brnianskom básnikovi Janovi Skácelovi, ktorého osemdesiate piate výročie narodenia sme si nedávno pripomenuli. Spolu s ukážkami tvorby časopis pripomína, že jeho poetika zanechala na Slovensku svoje stopy a že napríklad Milan Rúfus venoval Skácelovi niekoľko básní.
Po niekoľkoročnej prestávke uverejňuje Romboid ďalšiu sériu listov speváka, hudobníka, skladateľa a filmového dokumentaristu Deža Ursinyho svojej priateľke, pražskej výtvarníčke Zdenke Krejčovej. Listy z prelomu rokov 1994 - 1995, teda z obdobia poslednej recidívy jeho ťažkej choroby, prinášajú jedinečné svedectvo o jeho pocitoch, názoroch, myšlienkach, odvahe a pochybnostiach.
„Všeobecne žiadam od kníh, aby vychádzali z učenosti, nie aby k nej viedli,“ končí Michel de Montaigne svoju esej O knihách, v ktorej priznáva, že jeho úmyslom je stráviť zvyšok života v pokoji, nie v hrdlačine. Aj preto, keď pri čítaní narazí na nejakú prekážku, „obhrýzať nechty si nebudem, dvakrát či trikrát na ňu zaútočím a nechám ju tak“.
Ďalším príspevkom do rodinného striebra slovenského umenia je rómska hudba, ktorá očarila Zuzanu Mojžišovú.
V inej pravidelnej rubrike sa Juraj Mojžiš voľným okom pozrel na cyklus kresieb a malieb Jeana Dubuffeta Telá dám. Autor pripomína, že Dubuffet považoval ženský akt za zvláštnu tému, príznačnú pre zlé maliarstvo.
Výtvarnému (ale s ohľadom na protagonistu svojho príspevku) aj hudobnému umeniu sa venuje tiež Kamil Zbruž v príspevku o grafických partitúrach Milana Adamčiaka.