BRATISLAVA. Exminister životného prostredia László Miklós hovorí, že list, ktorý dostal rezort životného prostredia z Európskej komisie, nemožno zľahčovať. „Krok teraz musí urobiť rezort životného prostredia. Musí pozvať zástupcov Európskej komisie alebo Generálneho riaditeľstva pre životného prostredie a musí obhájiť ťažbu v Tichej doline,“ povedal. Miklós povedal, že bruselský list by však mohol rezort životného prostredia využiť aj vo svoj prospech. „Mohli by ho využiť v argumentácii na podporu ochrany prírody.“
Brusel Slovensko žiada, aby vysvetlilo, prečo lesníci začali s ťažbou na území, ktoré malo byť bezzásahové, a to bez toho, aby splnili všetky podmienky na ťažbu, najmä nechali si posúdiť vplyv na biotop európskeho významu.
Problémy s nedostatočnou ochranou prírody mali už v minulosti takmer všetky členské štáty Európskej únie. Viaceré čelili aj žalobám na Európskom súdnom dvore. Napríklad Rakúsko zato, že sa rozhodlo cez chránené územie európskeho významu stavať cestu.
Postup je taký, je Európska komisia najskôr pošle krajine list, kde ju upozorní na problém a určí termín na vyriešenie či vysvetlenie. Ak ho krajina nedodrží, prichádza ešte jedno upozornenie a potom komisia pošle žalobu na súdny dvor. Rozsudok súdu obsahuje termín, dokedy treba rozhodnutie splniť . Keď termín vyprší, už nasledujú sankcie.
Autor: haj