BRATISLAVA. Diabetikom sa môže po 1. júli priťažiť. Osobné prístroje na meranie hladiny cukru v krvi, glukometre i testovacie prúžky, ktoré používajú, sa im totiž prestanú uhrádzať do výšky ich maximálnej ceny, takže si za ne musia doplatiť.
Ministerstvo zdravotníctva navrhuje vydať nový zoznam zdravotníckych pomôcok, ktoré sa úplne alebo čiastočne uhrádzajú z verejného zdravotného poistenia.
Diabetici si môžu doplatiť alebo vziať základný typ
Doplácať by nebolo treba iba na jednu zo zdravotných pomôcok jedného druhu, a to prúžky značky Finetest či rovnomenný glukometer na bežný režim.
V každej skupine pomôcok je v zásade jedna taká, ktorá sa plne uhrádza na základe verejného zdravotného poistenia. Zákon ju nazýva „základný funkčný typ“.
Za jedno balenie niektorých z ostatných druhov prúžkov by bolo treba priplatiť 88,70 koruny, za glukometer bez príslušenstva viac ako tisícku.
„Je veľmi smutné, čo sa zasa pripravuje na diabetikov,“ hovorí Rudolf Bulica predseda DIADUB, organizácie diabetikov v Dubnici nad Váhom.
„Zarážajúce je, že vláda, ktorá o sebe vyhlasuje, aká chce byť sociálna, pripravuje takéto opatrenie,“ dodáva.
Diabetici vraj veľa stoja
Ministerstvo to za problém nepokladá. Potreby diabetikov vraj plne uspokoja.
Hovorkyňa ministra Silvia Balázsiková tvrdí, že spomenutá značka prúžkov „je funkčne vyhovujúca a ekonomicky najvýhodnejšia v danej skupine“ zdravotných pomôcok.
Výrobcovia pomôcok majú podľa nej možnosť reagovať „znížením maximálnej ceny“ tej-ktorej pomôcky, hoci by to znížilo ich zisk.
„Nákladovosť z verejných zdrojov na skupinu zdravotných pomôcok pre diabetikov je druhá najvyššia, preto nie je zanedbateľné, ako sa nakladá s týmito prostriedkami,“ povedala Balázsiková.
Základný typ nemusí stačiť
Bulica poznamenáva, že liečba cukrovky je finančne veľmi náročná aj pre samotných diabetikov.
Pripravované opatrenie ministerstva by ich donútilo „zrušiť“ glukometre, ktoré si zabezpečili na vlastné náklady, pretože by nemali na doplatok na prúžky, takže ho pokladá za doslova likvidačné.
Jedno balenie prúžkov obsahuje 50 kusov. Diabetik Marcel tvrdí, že na mesiac to je málo, a to aj vtedy, ak by si hladinu cukru meral len dvakrát denne, napríklad ráno a večer.
Pritom, ako je všeobecne známe, čím viac sa diabetik kontroluje, tým je menej pravdepodobné, že bude mať nejaké krátkodobé alebo dlhodobé problémy.
„Tým sa, samozrejme, z dlhodobého hľadiska ušetria obrovské peniaze,“ dodáva Marcel.