BRUSEL, SAMARA. Napriek tomu, že obidve strany odmietajú hovoriť o novej studenej vojne, vzťahy medzi Západom a Ruskom sú najhoršie od pádu železnej opony pred osemnástimi rokmi. Svedčila o tom aj podľa účastníkov mrazivá atmosféra na včerajšom európsko–ruskom summite v Samare na juhu Ruska.
Nerozumeli si v ničom
Nemecká kancelárka Angela Merkelová a šéf eurokomisie José Manuel Barroso, ktorí zastupovali úniu, si s kremeľským vládcom a hostiteľom summitu Vladimirom Putinom nerozumeli v každej téme, ktorej sa dotkli.
Dobrou správou, najmä pre nové členské štáty je, že Európania sa proti Rusku tentoraz postavili úplne jednotne a Putinovi odkázali mušketierske „jeden za všetkých, všetci za jedného“.
Niekoľkohodinová seansa vo vládnom letovisku neďaleko Samary bola už vopred odsúdená na neúspech. Brusel a Moskva mali vyjednávať o novej politicko-ekonomickej zmluve medzi oboma blokmi, Poľsko a Litva však takýto krok už na začiatku týždňa zablokovali.
Poľsko preto, že Rusi bezdôvodne uplatňujú embargo na dovoz ich mäsa a Litva tým odpovedala na uzavretie prívodu ruskej ropy do krajiny.
Nemecko ako predsedajúci štát únie trvalo na tom, aby sa summit konal s tým, že to bude príležitosť si veci vzájomne povedať. A to sa aj stalo.
Tvrdá Merkelová
Merkelová rozohrala partiu už tým, že sa verejne zastala oponentov Putina, ktorí plánovali protestné demonštrácie v mieste konania schôdzky.
Ruské úrady im znemožnili príchod do Samary a mnohých z nich vrátane bývalého šachového majstra Garry Kasparova zadržali.
Štafetu po Merkelovej potom prevzal Barroso, ktorý vyhlásil, že schôdzka bola príležitosťou „povedať ruským partnerom, že ťažkosti jedného členského štátu sú ťažkosťami celého bloku“.
„Poľský problém je európsky problém. Litovské a estónske problémy sú tiež problémy celej Európskej únie,“ povedal Barroso v narážke tak na poľské mäso ako aj na uzavretie ropovodu pre Litvu, či kybervojnu, ktorej v posledných týždňoch čelí Estónsko.
Tá vypukla potom, čo Estónci z centra svojej metropole odstránili pamätník Neznámeho ruského vojaka. Počítačoví experti pripisujú útoky na estónske servery ruským hackerom.
Putin: Nechápem to
Putin sa nenechal zaskočiť. Na adresu zadržaných demonštrantov vyhlásil, že išlo o preventívne opatrenie, bežné v európskych štátoch.
Otvorene dal najavo „začudovanie“ nad spájaním zmluvy medzi úniou a Ruskom s problémami Poľska či Litvy.
„Ako súvisia dodávky mäsa z nejakej krajiny únie, povedzme, so spoločným kozmickým programom? Poľsko sa kozmickým programom nezaoberá, na rozdiel od Francúzska alebo Nemecka,“ čudoval sa Putin.
V súvislosti s Litvou a Estónskom odmietol obvinenie z vydierania oboch štátov a pustil sa do tradičnej kritiky zaobchádzania s tamojšou ruskojazyčnou menšinou.
Na pretras sa v Samare dostali i ďalšie sporné veci na linke Brusel-Moskva, napríklad ohlásené ruské veto samostatnosti Kosova alebo protiraketové základne v Česku a Poľsku.
Ani tu sa názory nijako nezblížili. Merkelová iba prinútila Putina, aby Rusko európskym krajinám včas hlásilo poruchy na ropovodoch a plynovodoch mieriacich na západ.