Referendum, v ktorom mali rumunskí voliči potvrdiť odvolanie prezidenta Traina Basesca, bolo neúspešné. Proti odvolaniu hlasovalo podľa predbežných oficiálnych výsledkov 74,3 percenta tých, čo prišli k urnám. Basescovi okamžite gratuloval predseda Európskej komisie José Barroso. Rumunsko vyzval, aby pokračovalo v reforme justície a v boji proti korupcii.
Volebná účasť bola napriek intenzívnej kampani nižšia, než sa očakávalo, necelých 44 percent. Basescovi odporcovia začali okamžite tvrdiť, že prezidentovo víťazstvo nebolo jednoznačné. „Nedostal červenú kartu, ale ani bianco šek,“ tvrdí šéf opozičných sociálnych demokratov Mircea Geoana. Podľa Basescovho hlavného rivala, premiéra Calina Tariceana musí prezident pochopiť, že mu Rumuni iba dali druhú šancu, aby sa začal správať zodpovedne.
Ľud stojí za prezidentom
Basescu naopak považuje hlasovanie za potvrdenie toho, že rumunský ľud stojí za ním. „Politická elita sa odtrhla od cieľov voličov. Nikto nechce, aby sa Rumunsko stalo krajinou oligarchov,“ vyhlásil na improvizovanom mítingu v Bukurešti po oznámení výsledkov.
Referendum je významnou, ale určite nie poslednou zastávkou v boji medzi prezidentom a jeho Demokratickou stranou (DP) a širokou koalíciou strán od vládnych liberálov a stranou etnických Maďarov po postkomunistickú ľavicou a extrémnych nacionalistov.
Práve táto rôznorodá koalícia pred mesiacom v parlamente Basescovi odhlasovala pozastavenie výkonu funkcie. Odvolanie prezidenta by však vyžadovalo, aby rozhodnutie parlamentu potvrdil aj plebiscit. To sa nestalo.
Basescu je dosť kontroverznou osobou. Mnohí ho doma aj na Západe považujú za stelesnenie úsilia na obnovu Rumunska, bojovníka proti korupcii, moci pohrobkov komunistickej tajnej polície a spojenia ekonomických oligarchov a politikov.
Reformátor alebo autokrat
Jeho protivníci naopak tvrdia, že prekračoval svoje ústavné právomoci a že jeho boj proti korupcii a oligarchom bol selektívny. Boli z neho vyňatí tí, čo mali k prezidentovi blízko. Veľa dôvery však nevzbudzujú ani strany stojace proti Basescovi.
Boj medzi prezidentom a väčšinou politickej elity roky ochromuje Rumunsko. Basescova PD vytvorila spolu s Tariceanovými národnými liberálmi, Maďarmi a ďalšou stranou na konci roku 2004 stredo–pravú vládu, ktorá doviedla krajinu do Európskej únie. Nebola však schopná dokončiť reformy.
Spolupráca koaličných strán a Basesca s Tariceanom nikdy poriadne nefungovala. Vláda sa na začiatku tohto roku definitívne rozpadla. Hlavnou otázkou teraz je, či sa Basecovi podarí presadiť predčasné voľby, alebo pat pretrvá až do riadnych v roku 2008.