Jazdeckému svetu voľakedy šéfovali oficieri, ale už dávnejšie ich vystriedali šľachtici. Po nich prevzali bičík šľachtičné.
Belgičan Gaston de Trannoy, prvý povojnový predseda Medzinárodnej jazdeckej federácie, bol aj barón, aj generál. Od roku 1954 stoja na jej čele už len ľudia s modrou krvou. Tradíciu založil princ Bernhard, manžel bývalej holandskej kráľovnej Juliany. Princ Philip, vojvoda z Edinburghu, manžel britskej kráľovnej Alžbety II., poňal funkciu ako dedičskú a po 22 rokoch ju odovzdal dcére, princeznej Anne. Tú po ôsmich rokoch vystriedala Doňa Pilar de Borbón, sestra španielskeho kráľa Juana Carlosa.
Princezná z púšte
Keď sa vlani ako sedemdesiatnička postu vzdala, začali sa oň biť dokonca dve princezné: dánska Benedikta a jordánska Haya. Jasne vyhrala princezná z púšte.
Hayu bulvár už predtým označil za princeznú z rozprávky o tisíc a jednej noci. Skôr však pre jej pôvab ako pre to, že by si potrpela na luxus a honor.
Má diplom z Oxfordu a ako prvá Jordánka dostala vodičský preukaz na riadenie nákladných áut. Dôvod? Aby si mohla sama prevážať - kone.
Do koní bola paf odmalička. "Vždy som snívala o parkúre a o olympiáde," tvrdí. Nedávno v rozhovore pre francúzsky jazdecký časopis L'Éperon (Ostroha) však pripustila, že "vášeň pre kone a kariéru v tomto športe" v nej odhalil otec. Haya tvrdí, že bol vizionár v širokom zmysle. Nielenže ju povzbudzoval v túžbe uspieť a dodával potrebnú inšpiráciu, ale ako keby v predtuche "radil hlbšie sa zoznámiť so športom, jeho odvetviami a riadiacimi štruktúrami".
Z lásky ku koňom a poézii
Husajnova dcéra z tretieho manželstva mamu poriadne ani nepoznala: zahynula pri havárii helikoptéry, ktorá ju viezla do Ammánu z návštevy zdravotného strediska na juhu krajiny, keď mala tri roky. Tínedžerské roky strávila v Európe - na štúdiách a na tréningoch. Istý čas ju pripravoval írsky jazdec Paul Darragh a potom v Nemecku trojnásobný európsky šampión Paul Schockemöhle.
V roku 1992 ako prvá žena získala jazdeckú medailu (bronzovú) v opensúťaži na Arabských hrách a napokon sa ako prvá Arabka kvalifikovala na olympiádu. V Sydney 2000 síce dvakrát spadla z koňa, ale na otvorení niesla jordánsku vlajku, a to jej všetko vynahradilo.
O rok sa vďaka láske ku koňom a k poézii zoznámila so šejkom Mohammedom bin Rašíd Al Maktúmom, viceprezidentom a premiérom Spojených arabských emirátov, a o ďalšie tri sa stala jeho manželkou. Dubaj, ktorého je vládcom, už neorganizuje len najlukratívnejšie dostihy na svete, ale aj jazdecký megamíting s dotáciou vyše milióna dolárov.
Haya vôbec nezaostáva v energickosti za svojím manželom. V prvom rozhovore po svadbe pre AFP povedala, že jej túžbou je, "aby sa žena z emirátov stala príkladom modernej moslimskej ženy pre celý zvyšok arabského a moslimského sveta". Ide príkladom. Do volieb o post šéfky FEI vstúpila zostra, tvrdením, že je najvyšší čas pretvoriť skostnatenú federáciu, ktorá jazdcom ustavične len čosi zakazuje. K tomu pridala prísľub 10 miliónov eur. A mala vyhraté.
(mo)