BRATISLAVA. Návrh zonácie je podľa ministra životného prostredia Jaroslava Izáka a hospodárstva Miroslava Jureňu veľmi dobrý, akceptovali ho ich rezorty a ministerstvo pôdohospodárstva, preto očakávajú, že ho nebude nikto spochybňovať.
V zonácii sú zakreslené aj územia na rozvoj cestovného ruchu. Z hľadiska ochrany prírody sú kontroverzné najmä dve oblasti – Šrbské Pleso, kde sa podľa zápisníc z rokovania komisie uvažuje o rozšírení zjazdovky zo Soliska cez Furkotskú dolinu, prípadne o vleku na Patriu.
Druhým je rozšírenie strediska Spálená v Zuberci, kde by sa vleky a zjazdovky potiahli až na hrebeň Západných Tatier a tam by stála aj reštaurácia.
Minister povedal, že nemá informácie o plánoch stavať zjazdovku na Patriu alebo cez Furkotskú dolinu. Čo sa plánuje v Zuberci, nespresnil.
Odborníci do počtu
Ministri tvrdia, že návrh zonácie aj s územiami na rozvoj cestovného ruchu pripravila odborná komisia.
Podľa informácií SME však s týmito územiami nesúhlasili všetci jej členovia.
Izák na otázku, kto presne navrhol územia na rozvoj cestovného ruchu, povedal: „Ministerstvo hospodárstva má komisiu cestovného ruchu a pri pripravovaní tohto materiálu sa rešpektujú aj pripomienky týchto komisií.“
V komisii sedeli zástupcovia Štátnej ochrany prírody, Štátnych lesov TANAPu, a údajne aj mimovládne organizácie, ale „nie všetky, najmä nie tie, ktoré chcú z Tatier prales, pretože my chceme ísť dopredu“. Spomenul napríklad Daphne.
Ján Šaffer z Daphne hovorí, že sa zúčastňoval na prvej fáze, keď sa pripravovala metodika, na rokovaniach o zónach TANAPu nebol. Návrh zonácie podľa neho „nie je odborným návrhom“. Hovorí totiž o zónach rozvoja, ktoré metodika nepozná, o nich sa malo hovoriť až v tejto fáze, keď zonáciu spoznala verejnosť a je otvorená aj pripomienkam záujmových skupín.
Väčšia A-zóna
Nová zonácia je podľa ministrov ústretová k ochrane prírody. Kým dnes je v najvyššom piatom stupni 42 percent TANAPu, v bezzásahovej zóne A má byť 53 percent územia.
Za rozšírením sa skrývajú najmä doliny v Západných Tatrách.