Kým ešte pred pár rokmi mali študenti enormný záujem o letný brigádnický pobyt v Amerike, dnes to už neplatí. Za letnými zárobkami sa radšej vyberajú do krajín Európskej únie. Dobrú brigádu si skúsení študenti zabezpečujú s časovým predstihom, ešte stále je však čas nájsť si prácu na leto v zahraničí alebo na Slovensku.
Pokiaľ ide o letné brigády, v kurze sú štáty únie. "V súčasnosti zažívame v našich kanceláriách v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici boom záujmu o letné brigády v Európe. Prevažuje presvedčenie, že Európa je výhodnejšia než Amerika," hovorí riaditeľka agentúry Bakalari Anna Jacková. Najviac lákajú Anglicko, Írsko a Cyprus. Najžiadanejšie pracovné pozície sú v oblasti gastronómie, farmárstva a stavebníctva.
Záujemcovia o prácu v cudzine by sa mali zaregistrovať čím skôr. Alena Kučerová zo sprostredkovateľskej agentúry SAPA hovorí, že dievčatá, ktoré majú záujem o letné au pair pobyty v Anglicku, sa hlásia už v decembri, januári. Vtedy si je z čoho vyberať. To isté platí o práci v hoteloch, v opatrovateľských domovoch.
Potvrdzuje to aj Šarlota Elková z agentúry Lotty. "Ak sa študent rozhodne pre brigádu v týchto dňoch, môže si ešte vybrať z pobytov na anglických farmách. Ide o zber jahôd a špargle, rezanie, balenie a triedenie ovocia a zeleniny," hovorí. Voľné pozície majú aj v agentúre Bakalari, dokonca aj v hoteloch v Anglicku. "Vyžaduje sa pokročilá znalosť angličtiny a aj predchádzajúce skúsenosti," vysvetľuje riaditeľka Jacková. S priemernou jazykovou vybavenosťou angličtiny môžu vycestovať chlapci na farmu do Belgicka, dievčatá do Fínska a Veľkej Británie.
Agentúry si za sprostredkovanie brigád účtujú poplatky, ich výška závisí od destinácie.
Lepší zárobok ako práca doma môže poskytnúť aj miesto v Čechách. Konateľ Študentského servisu v Košiciach Milan Michalík hovorí, že je najvyšší čas, aby sa študenti prišli zaregistrovať. Ak si chcú lepšie zarobiť, môžu v lete na dva-tri týždne vycestovať do Českej republiky, kde budú robiť v konzervárňach pri spracovaní ovocia a zeleniny. O tieto brigády majú záujem aj zákazníci študentského servisu v Humennom, kde je veľká nezamestnanosť. Podľa dispečerky Kataríny Hančárovej o Česko majú záujem stredoškoláci, vysokoškoláci, ale aj nezamestnaní.
Pracovať môžete aj zadarmo
Tí, ktorým nejde o zárobok, ale o zdokonalenie sa v jazyku a spoločnosť rovesníkov z celého sveta, môžu využiť širokú ponuku medzinárodných táborov dobrovoľníckej práce. Bratislavské občianske združenie INEX Slovakia s celoslovenskou pôsobnosťou už štrnásty rok vysiela dobrovoľníkov do táborov v Európe, Severnej a Južnej Amerike, do Ázie aj Afriky. Vycestovať môžu už 16-roční študenti.
Podľa Marcely Holickej zo združenia je najväčší záujem o Nemecko a Francúzsko, kde je tradícia dobrovoľníctva dlhodobá a výber táborov je široký. Napríklad v Nemecku je 300 kempov.
Trenčianske študentky Gymnázia Ľudovíta Štúra Veronika Bališová a Eva Nitschneiderová budú o rok maturovať a z nemčiny už v decembri robia Sprach Diplom. "Školská výučba nemčiny nie je nič moc, chceme využiť prázdniny na konverzáciu, a tak sme si prišli vybrať tábor v Nemecku. Máme na tieto tábory dobré ohlasy, chceme to skúsiť," hovoria dievčatá.
Rodinné tábory dobrovoľníckej práce
INEX Slovakia tento rok ponúka aj novinku, rodinné tábory dobrovoľníckej práce, ktoré sú vo svete obľúbené. "Sú založené na účasti aspoň dvoch príbuzných členov rodiny. Polovicu účastníkov tvoria dospelí a druhú polovicu deti. Skupiny dobrovoľníkov z rôznych krajín sveta pracuje dva až tri týždne zhruba päť hodín denne na spoločnom projekte," hovorí Barbara Briedová zo združenia. Tábor môže mať environmentálny, sociálny, kultúrno-poznávací alebo iný charakter. Záujemcovia si okrem účastníckeho poplatku hradia iba cestovné. Namiesto odmeny za vykonanú prácu majú zdarma ubytovanie a stravu.
Dobrovoľnícke tábory sú aj na Slovensku, INEX ich tento rok má sedemnásť. Väčšinou sa v nich robia rekonštrukčné a environmentálne práce, napríklad na Čiernom hrade pri Zlatne.
Ako si zarobiť doma
Voľné sú na Slovensku stále aj klasické brigádnické miesta. Študentské agentúry majú v ponuke najmä o rôzne druhy krátkodobých brigád ako dokladanie tovaru v hypermarketoch, sťahovanie, pomocné administratívne práce. Práve v tomto období hľadajú aj ľudí na dlhodobejšie práce na celé prázdniny, dopyt je však pri týchto dlhšie trvajúcich miestach vyšší, ako sú možnosti.
Príležitosť poskytujú aj veľké podniky zahraničných investorov. Študentský servis v Galante vie už teraz zabezpečiť brigádu na celé leto v závode Samsung. Podľa dispečerky Alžbety Kutejovej si študenti zarobia 50 korún v čistom za hodinu. Pracovné pozície sú rôzne.