VIEDEŇ, BRATISLAVA. Doživotný olympijský dištanc šiestim rakúskym bežcom a biatlonistom za manipuláciu s krvou počas lanskej zimnej olympiády v Turíne bola len časť trestu. Druhou je najvyššia pokuta v histórii: Rakúsky olympijský výbor príde o milión dolárov, ktorý by dostal vo forme príspevkov a podpory z Lausanne.
Medzinárodný olympijský výbor susedom spočítal dve veľmi podobné aféry na posledných zimných Hrách: v Salt Lake City 20002 a v Turíne 2006. Tretiu už nechce pripustiť. Rakúšanom dal 13 mesiacov na to, aby si spravili poriadok.
Vyplýva to z rozhodnutia exekutívy MOV, ktorá do Viedne dorazila v stredu. Vylúčením rakúskych športovcov z účasti na olympiádach sa v nej síce otvorene nehrozí, ale jasne žiada zmeny vnútri národného olympijského výboru.
"Nemôžeme si dovoliť každé štyri roky namáčať sa do podozrenia z dopingu," myslí si jeho 71-ročný šéf Leo Wallner. Takmer desať rokov sedí v MOV, vie, čo lausannské vedenie žiada. Podľa OÖNachrichten chce hlavu šéfa rakúskeho lyžovania, veľkopodnikateľa Petra Schröcksnadela, ktorý je aj podpredsedom národného olympijského výboru. Na otázku, či to Wallner bude akceptovať, odvetil: "Nie sme v pozícii, aby sme si kládli požiadavky. Čo od nás MOV žiada, budeme plniť."
Na utorok zvolal zasadanie exekutívy. Vo včerajšom vyhlásení obvinil lyžiarsky zväz (zahŕňa aj biatlon), že po afére s krvnými vrecúškami na ZOH 2002, na ktorú MOV a svetová lyžiarska federácia reagovala trestom pre trénera Mayera, nevyvodil žiadne "dostatočné a cieľavedomé opatrenia". Žiada odvolanie všetkých trénerov, ktorí sa zaplietli do škandálu. "Kto chce štartovať na olympiádach, musí dodržiavať ich pravidlá - to musí zväz vedieť," povedal. O milión dolárov, o ktoré príde výbor, mieni krátiť príspevky lyžiarskemu zväzu.
Šesťdesiatpäťročný Schröcksnadel, podľa Die Presse, vlastní doma a v zahraničí vyše 30 firiem s ročným obratom 70 miliónov eur. Do jeho športového impéria patria lyžiarske centrá Hinterstoder, Patscherkofel, Lackendorf a Grossglockner. Z dopingu obviňovaný tréner Walter Mayer patril medzi jeho chránencov.
"U nás určite nie je nijaký dopingový systém, to môžem dokázať," tvrdí Schröcksnadel. Na otázku, prečo potom MOV tak vehementne na zväz útočí, poznamenal: "Možno sme na malú krajinu príliš úspešní."
Aj Wallner je však silný muž: takmer štyridsať rokov bol generálnym riaditeľom spoločnosti Casinos Austria, pod ktorú patrí 75 kasín na kontinente - práve včera oznámil, že už bude "len" viceprezidentom dozornej rady.
Podľa DPA, jedinú pokutu v histórii, tiež v súvislosti s dopingom, udelil MOV v roku 2002 Bielorusku - jej výšku však neoznámil. Štyria zo šiestich rakúskych športovcov potrestaných doživotným zákazom účasti na OH či ZOH sa v stredu odvolali proti rozhodnutiu na svetový Športový arbitrážny dvor v Lausanne. Marián Šimo
Verdikt MOV
Rakúskemu národnému olympijskému výboru odráta milión dolárov z výšky priamej i nepriamej podpory alebo príspevkov.
Do 30. júna 2008 musí dokončiť vyšetrovanie, prijať zmeny vo vnútornej organizácii a predstaviť ich exekutíve MOV.
Národný olympijský výbor musí plne presadiť všetky rozhodnutia MOV, najmä nepripustiť určité osoby na budúce olympijské hry.
Ďalšie sankcie môžu vo svojej kompetencii prijať medzinárodné federácie lyžovania a biatlonu.