Jeho meno nebolo známe mnohým západným divákom, no Mogilevič bol prvotriednym príkladom bezzákonného, násilného a dokonale skorumpovaného "Nového Ruska", ktoré nahradilo zanovitý, ale stabilný Sovietsky zväz. Vďaka mužom ako Mogilevič hrozilo, že ruský kapitalizmus sa rozplynie do chaosu, než vôbec dostane príležitosť zapustiť korene.
"O ruskej reforme panovalo hlboké nedorozumenie a zlý odhad," povedal ruský kandidát na prezidenta (1996 a 2000) Grigorij Javlinsky. "Nikto nechápal, že kapitalizmus bez demokratickej infraštruktúry, bez zákonov, bez občianskej spoločnosti, bez morálnych a etických hraníc je ako divé zviera, ktoré požiera samo seba a všetkých naokolo."
Mogilevič neodpovedal na rozhorčené otázky reportéra BBC Toma Mangoldsa, no púhy fakt, že súhlasil s televíznym rozhovorom bez obmedzenia daných tém, predstavoval znepokojivé a neklamné posolstvo divákom: ruská mafia sa nijako nemusí obávať odhalenia. Takýto druh pohŕdania zákonom naznačoval priateľov na vysokých miestach, aj v Rusku, aj v zahraničí.
Začínal ako vekslák
Najnebezpečnejší gangster Ruska sa narodil na Ukrajine v roku 1946 ako syn pomerne zámožných rodičov. V 70. rokoch ho zatvorili na sedem rokov za predaj meny na čiernom trhu (mnohé neskoršie postavy organizovaného zločinu v bývalých komunistických štátoch začínali ako veksláci). V sovietskych gulagoch si vybudoval vzťahy s ostrieľanými zločincami, zvlášť so Sergejom Anatolievičom Michajlovom, ktorý sa neskôr stal hlavou päťtisícčlenného gangu Soľneckaja, najväčšieho v Rusku.
Mogilevič zarobil svoj prvý veľký balík peňazí v 80. rokoch, keď stovky ruských Židov emigrovali do Izraela a USA: Sľuboval im, že skúpi ich veci, predá na čiernom trhu a prevedie peniaze na ich kontá, ale nakoniec si nechával výťažok sám. Keď sa Sovietsky zväz rozpadol, mal vo vrecku svoje prvé milióny a investoval ich do pašovania zbraní a iných obchodov na čiernom trhu.
Vojny o rajóny medzi zločineckými gangmi, ktoré prepukli v Moskve začiatkom 90. rokov, však Mogileviča presvedčili, aby emigroval do Izraela, kde získal občianstvo.
Tu tiež začal investovať peniaze do legálnych firiem, akými sú nočné podniky, dielne na spracovanie drahokamov, umenie, destiláty a zbrojárske podniky, pričom si zachoval jednu z najtypickejších čŕt ruského organizovaného zločinu: jeho medzinárodný dosah. Mogilevič funguje v Taliansku, Českej republike, Švajčiarsku, Rusku, USA, na Ukrajine, v Izraeli, Veľkej Británii, Pakistane, Japonsku a Južnej Amerike.
Keď si Mogilevič zobral maďarskú občianku Katalin Pappovú a vďaka tomu získal maďarské občianstvo, presťahoval sa do Budapešti, kde kúpil dve zbrojné fabriky a založil tu operačnú základňu. Prostredníctvom spoločnosti, ktorú založil na ostrovoch v Lamanšskom prielive, Arigon Co. Ltd., skúpil firmy po celom svete vrátane Česka (Arigon CS).
V rámci jedného zo svojich najodvážnejších podvodov založil v roku 1993 v Kanade spoločnosť menom YBM Magnex, ktorá mala v roku 1998 hodnotu vyše miliardy dolárov na papieri, než sa zistilo, že ju založil, aby kryl prepieranie špinavých peňazí. Bankrot YBM Magnex bol jedným z najväčších severoamerických burzových škandálov 90. rokov a zanechal nemálo rozbúrených emócií, vrátane bývalého premiéra Ontaria Davida Petersona, ktorý sedel v predstavenstve spoločnosti.
Najhľadanejší mafián
V polovici 90. rokov bol Mogilevič hoden odhadom 100 miliónov USD, pričom táto cifra významne vzrástla po prepraní peňazí v hodnote 10 miliárd dolárov cez Newyorkskú banku v roku 1997 (túto operáciu urobil bývalý agent KGB, ktorý fungoval ako ilegálny prisťahovalec v 70. rokoch v USA; zahrnovala peniaze, ukradnuté z pôžičiek MMF Rusku).
Ako sa rozrastali Mogilevičove akcie, rozrastali sa aj snahy zákonných agentúr chytiť ho. České špeciálne jednotky urobili raziu v podniku U Holuba v Prahe, kde sa zhromaždilo vyše 200 popredných bossov ruského organizovaného zločinu v rámci summitu a aby oslávilo narodeniny druhého muža v radoch Soľneckej, Viktora Averina (Mogilevič unikol zatknutiu, lebo jeho lietadlo meškalo). Veľká Británia vyhlásila Mogileviča za personu nongrata a zakázala mu vstup do krajiny. A FBI ho dala na zoznam najhľadanejších ľudí, a dokonca zriadila v Budapešti zvláštny úrad zameraný na Mogileviča a ďalšie gangy ruského organizovaného zločinu, ktoré využívali maďarské hlavné mesto ako odrazový mostík pre pôsobenie v Európe a USA.
"Prichádzajú zločinci, ktorí sú najbohatší a najbrutálnejší zo všetkých, ktorých sme kedy zažili," povedal špeciálny agent FBI Bob Levinson, stojaci na čele údernej jednotky zameranej na Mogileviča. "Ľudia sa oveľa viac obávajú ruskej mafie než Kolumbijčanov, americkej mafie alebo Sicílčanov. A Mogilevič je prepojený na najsilnejšiu zločineckú organizáciu fungujúcu dnes v Rusku."
Takže ako sa Duchaplnému Donovi darí tak dlho unikať zatknutiu? Možno treba hľadať odpoveď v jeho známostiach s vysokopostavenými.
Spojenectvá s najvyššími
V roku 1998 chorvátske médiá oznámili, že Mogilevič získal chorvátske občianstvo a má dva chorvátske pasy. Denník Nacional tvrdil, že politici blízki vtedajšiemu chorvátskemu premiérovi Franjovi Tudjmanovi mu pomohli tieto papiere zaistiť.
Mogileviča podozrievali, že je tichým väčšinovým majiteľom RosUkrEnergo, ukrajinskej spoločnosti, ktorú dal dokopy vtedajší president Leonid Kučma, aby stvrdil politicko-ekonomické spojenectvo s Moskovu prostredníctvom štátnej kontroly plynu z Ruska.
Vyšetrovanie väzieb medzi talianskymi politikmi a KGB tiež objavilo odpočúvaný telefonický rozhovor z roku 2001, v ktorom sa Kučma pýtal svojho šéfa tajnej služby Nikolaja Meľničenka na Mogileviča. Meľničenko odvetil, že Mogilevič je v Moskve, "lebo pracuje s FSB a má zmluvu s Putinom, ktorá vznikla v časoch, keď Putin pracoval v KGB v St. Peterburgu".
V roku 1999 začali britské, ruské a americké úrady vyšetrovať dcéru Borisa Jeľcina Tatianu a štyroch obchodných partnerov pre prepieranie peňazí prostredníctvom Mogileviča v rámci škandálu s Bank of New York. Minister financií USA Robert Rubin povedal pre New York Times, že pôžička vo výške 4,8 milióna dolárov, ktorú Medzinárodný menový fond rozšíril na Rusko 14. augusta 1998, "bola zrejme minutá nesprávne. Presnejšie povedané, spreneverili ju Jeľcinove kruhy".
A ako sa k tomu celému stavia Mogilevič? Typicky. Vysmieva sa tomu. Na otázku novín Moskovskij Komsomolec, či niekedy prepieral peniaze, zažartoval: "Raz som náhodou vypral päť dolárov, ktoré som zabudol vo vrecku na košeli. Musím povedať, že potom vyzerali oveľa čistejšie a žiarivejšie."
Vyjadril sa, že všetky ostatné obvinenia proti nemu "sú nepríčetné šialenstvá" FBI, ktorých účelom je získať viac financií tým, že zastrašia verejnosť historkami o ruskej mafii.
Nedávno sa však pre všetky prípady obrnil ešte väčšou politickou ochranou, ktorá ho má zaštítiť pred prešetrovaním ministerstva spravodlivosti ohľadom energetických obchodov medzi Ruskom a Ukrajinou. Dňa 17. apríla Wall Street Journal napísal, že Mogilevič si udržiava nového právneho poradcu v USA. Meno? William Sessions, bývalý riaditeľ FBI (1987-1993).
Áno, ide o toho istého Williama Sessionsa, ktorý povedal na moskovskej bezpečnostnej konferencii v roku 1997, že "môžeme poraziť organizovaný zločin", a ktorý vymyslel frázu 90. rokov "víťazi neužívajú drogy".
Písal sa rok 1999 a BBC sa podaril husársky kúsok - interview s mužom, považovaným za najmocnejšiu postavu ruskej mafie. Volal sa Semion Mogilevič, alias Duchaplný Don. Má totiž diplom z ekonomiky. BBC: Rád by som vám položil veľmi, veľmi vážnu otázku. Ruské ministerstvo vnútra o vás hovorí ako o jednom z popredných zločineckých bossov v Rusku, o finančníkovi, ktorý prevádzkuje prostitúciu, hazardné hry a práčky peňazí. Hovorili by to vaši vlastní ľudia, keby to nebola pravda?
Mogilevič: To sú len slová. Nemajú dokumenty, čo by niečo dokazovali, a ľudia, čo niečo také tvrdia, ničomu nerozumejú.
BBC: V máji 1995 vás FBI spolu s ruskou, nemeckou a talianskou tajnou službou menovali ako hlavu 250-člennej organizácie zapletenej do obchodov so zbraňami, s jadrovým materiálom, prostitúcie, obchodovania s drogami a s ropou. Prečo by sa štyri štáty vrátane vášho vlastného spojili, aby vytvorili takúto usvedčujúcu správu?
Mogilevič: Robia z komára somára.
BBC: Dívam sa na Vás a nevidím obeť. Tak prečo sa ľudia po vás vozia?
Mogilevič: Lebo toľko fajčím. Cigarety Davidoff.
|
|
teraz Mogilevičovým právnikom. |