Bilbordy pri cestách prekážajú. Je ich veľa

Pútače podľa dopravných expertov ohrozujú bezpečnosť vodičov. Zástupcovia reklamných agentúr tvrdia, že neexistuje štúdia o ich negatívnom vplyve.

Bilbordy bývajú osadené pár metrov od cesty.Bilbordy bývajú osadené pár metrov od cesty. (Zdroj: SME – JANA ČEVELOVÁ)

BRATISLAVA. Pozdĺž slovenských ciest a diaľnic sa týčia tisíce reklamných pútačov. Mnohé z nich sú dokonca postavené načierno. Dopravní experti, krajinní architekti i ekológovia pritom varujú, že bilbordy a ich zväčšeniny (bigbordy, megabordy, gigabordy) ohrozujú bezpečnosť cestnej premávky a narušujú ráz krajiny.

Bilbordové spoločnosti naopak tvrdia, že negatíva pútačov pri cestách sa preceňujú. Seriózna štúdia, ktorá by preukázala vplyv pútačov na bezpečnosť premávky a ráz krajiny, však doteraz na Slovensku nebola spracovaná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Mnohé stoja načierno

Kým v susedných Čechách sa na tému pútačov pri cestách vedú vášnivé spory a v niektorých krajinách Európskej únie sú dokonca celkom zakázané, u nás je ticho.

Pútače lemujú cesty aj napriek tomu, že Národná diaľničná spoločnosť, Slovenská správa ciest, ministerstvo dopravy i polícia zhodne tvrdia, že aspoň pri cestách vyšších tried by byť nemali. Ich umiestňovanie v takzvaných ochranných pásmach diaľnic a ciest pre motorové vozidlá dokonca zakazuje zákon.

„Napriek zákazu sú v ochran­ných pásmach umiestnené reklamné, informačné a propagačné zariadenia bez povolení, zväčša na základe stavebných povolení vydaných stavebným úradom príslušnej obce,“ priznáva hovorca ministerstva dopravy Marián Jánošík. „Odstránenie reklamných zariadení je veľmi problematické. Účinným riešením by bola zmena legislatívy, kde by bola definovaná povinnosť správcu pozemnej komunikácie odstrániť každé zariadenie nachádzajúce sa v ochrannom pásme na náklady zodpovedného,“ dodáva. Ministerstvo podľa neho uvažuje aj o zásadnom obmedzení umiestnenia bilbordov aj za ochrannými pásmami a v zastavanom území.

SkryťVypnúť reklamu

Pripravujú štúdiu

Zámer ministerstva sa nepáči reklamným agentúram. Výkonný riaditeľ Asociácie vonkajšej reklamy Rudolf Adamčík hovorí, že negatívny vplyv na bezpečnosť premávky doteraz nikto nepreukázal.

„Čím ďalej budeme panely vytláčať zo zorného poľa vodiča, tým viac sa bude otáčať a tým to môže byť nebezpečnejšie,“ hovorí. Asociácia sa preto rozhodla zadať Ústavu súdneho inžinierstva v Žiline vypracovanie výskumu, ktorý by preukázal, aký vplyv na vodičov pútače v skutočnosti majú.

Podobný názor má aj majiteľ prešovskej bilbordovej firmy Anko Pavol Anderko. „Vodič má najmä sledovať cestnú premávku. Keď pôjde po chodníku pekné dievča, tak bude tiež nebezpečné pre dopravu? A zakážeme im potom nosiť krátke sukne?“

Dopravní odborníci nepochybujú

SkryťVypnúť reklamu

Dopravní experti však o negatívnom vplyve pútačov nepochybujú.

František Kocúr z Výskumného ústavu dopravného v Žiline hovorí, že reklamy môžu na úkor dopravných značiek odpútavať pozornosť vodiča. „Veľmi záleží na ich frekvencii, vzdialenosti od cesty a veľkosti,“ myslí si.

Odborník na bezpečnosť cestnej premávky Ján Kadúc tvrdí, že bilbordy by mali byť orientované tak, aby boli určené len pre spolujazdcov. „Nemali byť v ochrannom pásme vozovky, nemali by byť kolmo na cestu, ale súbežne s ňou.“

Viceprezident slovenského automotoklubu Milan Černák zasa upozorňuje, že mnohé pútače sú osvetlené a vodič sa na ne môže fixovať ako na pevný bod. „Veľmi nepríjemný je aj odraz vysvieteného bilbordu v spätných zrkadlách,“ dodáva.

V Čechách pútače nechcú

SkryťVypnúť reklamu

Emotívna diskusia o vplyve pútačov na premávku a krajinu sa pred časom viedla aj v čes­kých médiach.

Hovorca tamojšieho ministerstva dopravy Karel Hanzelka povedal, že jej výsledkom sú dve protichodné štúdie. „Jednou z najčastejších príčin nehôd na diaľnicach je nevenovanie sa riadeniu vozidla. Aj preto sa prikláňame skôr k štúdii, ktorá negatívny vplyv bilbordov na bezpečnosť pripúšťa,“ povedal.

Českí zákonodarcovia rozšírili ochranné pásmo pri diaľni­ciach na 250 metrov, pri nových úsekoch diaľnic ministerstvo výstavbu pútačov dokonca nepovoľuje vôbec.

Kde bilbordy byť nemôžu

Podľa § 10 ods. 3 zákona č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách (cestný zákon) na diaľnicach, cestách pre motorové vozidlá a medzinárodných cestných ťahoch a v ich ochranných pásmach okrem odpočívadiel je zakázané umiestňovať reklamné, informačné a propagačné zariadenia.

SkryťVypnúť reklamu

Aké sú pokuty

Cestný správny orgán a obec v rozsahu svojej pôsobnosti uložia pokutu do 1 000 000 Sk právnickej osobe alebo fyzickej osobe oprávnenej na podnikanie podľa osobitných predpisov, ak umiestni reklamné,

informačné a propagačné

zariadenia na diaľnicach,

cestách pre motorové vozidlá a medzinárodných cestných ťahoch a v ich ochranných pásmach (okrem odpočívadiel).

Kto má príjemz bilbordov

Majiteľ bilbordu platí vlastníkovi pozemku pod ním, tie zväčša patria obciam alebo súkromným osobám. Slovenská správa ciest získala v roku 2006 za umiestnenie reklamných zariadení asi 800 000 Sk, Národná diaľničná spoločnosť vzhľadom na zákaz umiestňovať bilbordy v ochranných pásmach diaľnic takéto nájomné zmluvy uzatvorené nemá.

Stromy ustúpili megabordu

SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Výstavbe nového megabordu pri diaľnici D1 medzi Sencom a Trnavou padli za obeť desiatky stromov.

Reklamný pútač pritom sľubuje „veľkolepý vizuálny zážitok“ s LCD televízorom Samsung, na ktorého obrazovke sa paradoxne vypína košatý strom. Denník SME na to upozornil bloger .

Reklame s obrázkom stromu musel ustúpiť rad mladých stromov, ktoré prekážali výhľadu na pútač z diaľnice. Podľa vedúcej katedry záhradnej a krajinnej architektúry Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre Ľubice Feriancovej svedčí takýto prístup o „necitlivosti a barbarstve“.

Spoločnosť Samsung hovorí, že ide o nešťastnú náhodu. „Vizuál bol pripravený dávno pred samotným odsúhlasením miesta výstavby megabordu. V súvislosti s touto nešťastnou zhodou okolností pripravujeme zmenu samotného vizuálu,“ povedal Michal Rajninec zastupujúci spoločnosť. Podľa neho navyše nešlo o cielený výrub stromov, ale o iba „o úpravu ich korún“. „Spoločnosť Samsung v žiadnom prípade nechce realizovať svoju marketingovú komunikáciu na úkor a za cenu poškodzovania životného prostredia,“ tvrdí Rajninec.

SkryťVypnúť reklamu

Ochranárka Katarína Šimončičová je naopak presvedčená, že stromy boli zrezané necitlivo a došlo k ich „hrubému estetickému poškodeniu“. „Bol porušený zákon a stavebník by mal dostať pokutu,“ tvrdí.

Alexander Bádovský zo spoločnosti Vitoloil, ktorá megabord stavala a stromy zrezala, však hovorí, že išlo iba o bežnú údržbu zelene a povolenie nepotrebovali. Priznáva však, že stromy zrezali na základe zmluvy so Samsungom tak, aby neprekážali vo výhľade na pútač. „Inak by nemalo zmysel reklamu robiť na tom mieste,“ hovorí. O všetkom vraj ústne informoval aj starostu Blatného, na území ktorého sa megabord nachádza.

Ten to však popiera. „Povoľovali sme len stavbu megabordu, o výrube stromov neviem nič,“ povedal starosta obce Milan Šarmír. Situáciu plánuje preveriť.

SkryťVypnúť reklamu

O zrezaní stromov nevedeli ani pracovníci obecného stavebného úradu v Blatnom a Obvodného úradu životného prostredia v Senci. „V najbližších dňoch urobíme obhliadku a potom rozhodneme. Ak bol zákon porušený, hrozí stavebníkovi pokuta až do výšky milión korún,“ povedal.

(mp)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 511
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 969
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 576
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 722
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 648
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 131
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 586
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 238
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu