Ministerstvo navrhuje obnoviť súdy od januára budúceho roka.Na to však chýbajú peniaze.
BRATISLAVA. Ministerstvo spravodlivosti navrhuje zrušiť ďalšie z pôvodných rozhodnutí bývalého ministra KDH Daniela Lipšica. Rezort vedený ministrom za HZDS Štefanom Harabinom sa rozhodol obnoviť sedem z desiatich pôvodne zrušených menších okresných súdov. Zanikli v januári 2005.
Ministerstvo spravodlivosti nechce s obnovou dlho čakať, lebo sa obáva „lobistov“. Vitteková priznala, že viacerí poslanci sa už dlhšie snažia, aby vznikli súdy v ich regiónoch. Rovnako tlačia aj mestá. Niektoré úspešne, iné bez úspechu.
Ministerstvo chce obnoviť súdy v Skalici, Malackách, Námestove, Novom Meste nad Váhom, Pezinku aj v Piešťanoch. Otvoriť chce aj súd v Bánovciach nad Bebravou, ktorý by patril pod Partizánske.Rezort zároveň hovorí, že po novom sa súdom rozšíri pôsobnosť.
Plán majú, peniaze nie
Súdy by mali začať pracovať v januári budúceho roka. Štátna tajomníčka Anna Vitteková zo Smeru priznáva, že ministerstvu na to chýbajú peniaze. Ministerstvo síce nechce kupovať nijaké nové budovy a ani zamestnávať nových sudcov, no aj tak by si zmena vyžiadala asi 40 miliónov korún. Ďalšie prevádzkové náklady ministerstvo len vyčísľuje. Podľa hovorcu ministerstva financií Miroslava Šmála však v tohoročnom rozpočte chýbajú prostriedky na tieto dodatočné výdavky.
Súdy chcú aj iní
Skalica rezort presvedčila. Za to, že súd obnoví, mesto prisľúbilo pomoc pri rekonštrukcii budovy. „Myslím si, že mesto mestom robia inštitúcie. Nechceme byť okres len v tom, že budeme mať na automobilových značkách SI,“ povedal primátor Stanislav Chovanec.
Pre Revúcu rezort súd neobnoví, plánuje ho len presunúť. Argumentom na obnovu je pritom aj väčšia dostupnosť pre ľudí. „To nerieši problém. Riešenie je to len v tom, že autobusové spojenie na Rožňavu je lepšie,“ tvrdí prednostka mestského úradu Eva Kučeráková. V regióne je vysoká nezamestnanosť a ľudia prestali na súd chodiť. Radšej sa vraj nechajú predviesť políciou, čo stojí štát peniaze.
Niektorí ľudia z okresu musia na súd, ktorý je dnes v Rimavskej Sobote, cestovať takmer sto kilometrov. Riešením nie je ani presunúť agendu do Rožňavy, teda do iného samosprávneho kraja, ako to chce ministerstvo.
Presunom pritom robí rezort to, čo pôvodne kritizoval. „Je nezmysel, aby okres, ktorý patrí do jedného samosprávneho kraja, patril pod súd v inom kraji,“ tvrdilo ministerstvo vlani v septembri.
Sudcom sa návrh pozdáva
Zrušenie súdov pred dvoma rokmi sa sudcom veľmi nepáčilo. Združenie sudcov Slovenska preto vníma iniciatívu ministerstva ako „rozumné riešenie“.
Prezidentka Jarmila Sopková Maximová tvrdí, že pôvodná optimalizácia nebola dobre pripravená a spôsobila problémy na súdoch. Na presun agendy vraj neboli pripravené ani personálne, ani priestorovo. Zhoršil sa podľa nej prístup občanov k spravodlivosti aj celková dĺžka konania.
Aj predseda Okresného súdu v Trnave Pavol Laczko, ktorý pred dvoma rokmi prevzal agendu Piešťan, tvrdí, že konanie na súde sa spomalilo. Za obnovu piešťanského súdu je len v tom prípade, ak si odchádzajúci sudcovia dokončia svoje veci. Inak nastane rovnaká situácia, ako je teraz.
Lipšic: Je to krok späť
Lipšic rozhodnutiu súčasného vedenia nerozumie. „Je to krok absolútne zlým smerom. Nesnažia sa o nič iné len o zrušenie reforiem, ktoré sme my zaviedli.“
Od januára 2005 zanikli predovšetkým malé súdy. V Bánovciach bol napríklad najmenší súd len s tromi sudcami a dvoma prokurátormi.
Lipšic hovorí, že súd, ktorý má menej ako desať sudcov, je neefektívny a neumožňuje ani špecializáciu sudcov. „Ak jeden alebo dvaja sudcovia odídu, nastáva totiž kolapsová situácia.“
Aby sa súdy obnovili, treba zmeniť zákon. Kedy ministerstvo návrh predloží, Vitteková nepovedala.