V Česku bola návšteva amerického prezidenta Georgea Busha v prvom rade vnútropolitickou udalosťou.
Vládni občianski demokrati a opoziční sociálni demokrati majú odlišné postoje k americkému radaru v Česku.
Nezvyčajná jednota
Český prezident Václav Klaus a premiér Mirek Topolánek využili Bushovu návštevu na demonštráciu mimoriadnej zhody, ktorá v oblasti zahraničnej politiky panuje medzi hlavou štátu a vládou.Porušili preto aj zavedený protokol. Busha spolu privítali v bráne Pražského hradu, spolu rokovali a predstúpili pre novinármi na tlačovke.
„Chceme tým dať najavo, že hlavne vo vzťahu k Spojeným štátom sú názory prezidenta a vlády identické,“ odôvodnil Klaus netradičný postup.
Ten mal vyniknúť najmä v porovnaní s konfliktmi, ktoré mal Klaus s Topolánkovým predchodcom, dnes šéfom ČSSD Jiřím Paroubkom.
Hlavnou témou rokovaní Busha v Prahe bolo umiestnenie americkej základne protiraketovej obrany v Česku.Klaus a Topolánek včera dali jasne najavo, že americký plán podporujú.
„Myslím, že v tomto si rozumieme,“ vyhlásil prezident. Klaus pritom donedávna základňu zďaleka jednoznačne nepodporoval. Naopak zdôrazňoval svoje výhrady k tomuto projektu.
Amerického veľvyslanca vlani dokonca nahneval, keď americkú základňu prirovnal k niekdajšiemu pobytu sovietskych vojsk v Československu.
Neoblomný Paroubek
Naopak Bush podľa očakávania neuspel u bývalého premiéra a lídra ČSSD Jiřího Paroubka, s ktorým sa na dvadsať minút tiež stretol.
Podľa opozičného lídra síce prebiehalo rokovanie vo veľmi priateľskom duchu. Bush na neho nijako netlačil, aby zmenili názor na základňu, rozpory medzi nimi sa však vôbec nezmenšili. Aj Paroubkov postoj v tejto otázke však je motivovaný skôr vnútropoliticky. ČSSD sa chce vymedziť proti vláde a využiť to, že viac ako 60 percent Čechov podľa prieskumov základňu odmieta.
Práve predchádzajúce vlády sociálnych demokratov začali s Američanmi o základni rokovať a dokonca im české územie na jej umiestnenie ponúkli.
Rusko podľa Busha už nie je to, čím bývalo
„Ak šírenie slobody vo svete zo mňa robí disidenta, potom budem tento titul s hrdosťou nosiť,“ povedal včera George Bush v prejave, ktorý bol považovaný za vrchol jeho návštevy v Česku.
Nakoniec sa niesol skôr vo všeobecnej rovine.
Na konferencii Demokracia a bezpečnosť v Černínskom paláci si od disidentov zo Sýrie, Iránu a Číny vyslúžil veľký aplauz. „Práve disidenti sú budúcimi lídrami demokratických krajín,“ povedal Bush a dodal, že Amerika bude vždy stáť na ich strane.
Sloboda a boj za ňu boli ústredným motívom takmer polhodinového prejavu amerického prezidenta.
Historický exkurz
Bush začal historickým exkurzom do dejín boja o demokraciu v strednej Európe. Spomenul mená tých, ktorí stáli v pozadí tohto zápasu.
V jeho prejave si našli miesto Masaryk, Václav Havel, Lech Walesa, Ronald Reagan aj Ján Pavol II. Práve vďaka nim je podľa neho Európa teraz demokratická.
Bush však upozornil, že od útoku z 11. septembra 2001 čelí svet novému nebezpečenstvu, ktoré predstavuje svetový terorizmus a krajiny ako Irán, Severná Kórea, Sudán či Kuba.
„Tolerovanie tyranie je chybou, ktorá sa v 21. storočí už nesmie opakovať,“ povedal.
Obhajoval svoj postup v Iraku a Afganistane. O komplikovaných vzťahoch s Ruskom a Čínou však hovoril opatrne.
Rusko pod vedením Putina podľa neho „vyšlo z koľají“ sľubných demokratických reforiem. Prisľúbil však, že bude naliehať na demokratizáciu týchto krajín. Tí, ktorí čakali na adresu Putina tvrdšie slová, ostali sklamaní. Na záver sa Bush Čechom poďakoval za vrelé prijatie a ocenil zasadzovanie sa Prahy za slobodu na Kube či v Bielorusku.
Tomáš Hudák