BRATISLAVA. Slovenská televízia sa verejne ospravedlnila poslankyni HZDS Kataríne Tóthovej za zábavnú reláciu Hit storočia. Humorista Daniel Dangl o prijatí ústavy 1. septembra 1992 so zveličením povedal, že „knihu ústavy niesli s náležitou obradnosťou - netušiac, že v blízkej budúcnosti bude mať asi takú váhu ako príručka pre záhradkárov alebo v lepšom prípade Kámasútra“.
Táto poznámka v relácii poslankyňu pobúrila.
STV reagovala hneď nasledujúci deň. „Vážená pani Tóthová, veľmí nás mrzí, že komentár k dobovým materiálom v relácii Hit storočia vyvolal Vaše rozhorčenie a prijmite naše ospravedlnenie,“ napísala šéfka komunikačného centra televízie Ivana Semjanová. Pripomenula, že ide o hudobno-zábavnú reláciu, ktorá nemá ambíciu hodnotiť politické udalosti. „Uvedomujeme si však, že miera humoru v súvislosti s témou slovenskej ústavy bola v našej relácii neadekvátna,“ ospravedlnila sa televízia a sľúbila, že podobný typ komentára sa v Hite storočia už neobjaví.
Semjanová SME ospravedlnenie vysvetlila tým, že „aj my sme mali pocit, že to bolo cez“ a narážku na ústavu riešil programový riaditeľ s tvorcami.
Člen rady STV Miroslav Kollár považuje postoj STV za absurdný. „Nemyslím si, že normálne nezávislé médium verejnej služby má byť v takomto predklone pred politikmi, keď sa im niečo nepáči.“
Podpredseda HZDS Milan Urbáni pred pár mesiacmi v rozhovore pre sme.sk povedal, že koalícia sa dohodla na kontrole istých postov a aktivít v STV.
Podľa Kollára je smiešne aj to, že sa politici urážajú za výroky v zábavnej relácii. „Ale rozumiem tomu, lebo STV má takého riaditeľa, ktorý z hlbokého predklonu nevstane najbližšie štyri roky,“ povedal.
Ďalšia členka Rady STV Naďa Lazarová v ospravedlnení televíze problém nevidí. V prípade, že si niekto uzná chybu, je slušné sa ospravedlniť sa, myslí si.
SNS: hanobili ústavu
Podľa poslanca za SNS Rafaela Rafaja humorista prestrelil a „zhanobil ústavu“. Považuje za logické, že sa STV ospravedlnila. „Nevidím problém, že sa ospravedlnila politikovi. Mali by sa ospravedlniť všetkým občanom,“ povedal. Podľa Rafaja by mohli mať narážky na ústavu dohru pred licenčnou radou.
Poslanec za SDKÚ Tomáš Galbavý vidí za ospravedlnením STV strach. „Mám pocit, že v štátnej moci vidí záchranu dofinancovania.“ Podľa Galbavého ide o „znepokojujúci signál nezávislosti a suverenity STV“.
Česi sú tvrdší
Žarty z politiky, politikov i štátnych symbolov sú v okolitých krajinách bežné. Ostrý bol program verejnoprávnej Českej televízie Česká soda, kde autori bez problémov volili oveľa tvrdší humor. V narážke na film označili pristátie vládneho špeciálu s vtedajším premiérom Milošom Zemanom prívlastkom „Návrat idiota“. Šéfa spravodajstva ČT Zdeňka Šámala prekvapil sľub STV, že sa takéto narážky už neobjavia.
„Predsa nemôžete dopredu tušiť, čo povedia humoristi v relácii, ktorá pracuje so zveličením a divím sa aj tomu, že poslankyňa je schopná sťažovať sa na niečo také,“ povedal Šámal.
„Humorista nesmie ubližovať slabým a bezbranným. Inak má priam povinnosť brať si na mušku všetko, čo sa mu nepáči – hoci aj cirkevné dogmy a vlastenecké frázy,“ myslí si teoretik humoru Kornel Földváry. „Pokiaľ ide o ústavu, možno by pri narábaní s ňou našim zákonodarcom neuškodil sebakritický pohľad do zrkadla,“ povedal.