HEILIGENDAMM. „Ide o veľký úspech,“ žiarila včera popoludní nemecká kancelárka Angela Merkelová. Ekonomicky najsilnejšie krajiny sveta sa zaviazali, že budú spoločne znižovať emisie skleníkových plynov.
„Dohodli sme sa, že emisie CO2 treba najprv zastaviť a potom budú nasledovať dôležité škrty,“ povedala šéfka nemeckej vlády.
Nijaké presné záväzky
Podľa pozorovateľov a environmentálnych aktivistov to až taký veľký úspech nie je. Najväčší svetový znečisťovateľ Spojené štáty sa odmietli zaviazať ku konkrétnym škrtom.
Americký prezident George Bush súhlasil len s vágnejšou dohodou, že štáty G8 zastavia súčasný objem vypúšťania CO2 do ovzdušia. Berlín pôvodne presadzoval ambicióznejší cieľ. Chcel, aby sa krajiny G8 zaviazali, že znížia emisie o polovicu do roku 2050. Tento záväzok podľa agentúry DPA prijala iba EÚ, Kanada a Japonsko.
Pokrokom je však dohoda lídrov, že sa začnú rokovania o novej zmluve, ktorá nahradí Kjótsky protokol. Mali by prebiehať v rámci OSN. Práve s tým ešte pred pár dňami Washington nesúhlasil.
Podľa Merkelovej ide o jasný signál pre decembrovú konferenciu OSN o klíme, zvolanú na indonézsky ostrov Bali.
Štáty G8 sa podľa nej budú na konferencii zasadzovať za všeobecné prijatie záväzku na zníženie emisií na polovicu a postupovať tak, aby rokovanie na Bali „vyústilo do jednoznačného záveru“ počas roku 2009.
Britský premiér Tony Blair povedal, že ho dohoda teší. Prekvapilo ho, ako sa v posledných rokoch štáty G8 posunuli vpred. Nevidí chybu v tom, že dohoda lídrov neobsahuje konkrétnu definíciu toho, čo znamená podstatné zníženie emisií:
„Výsledkom je, že v budúcnosti budeme mať dohodu o klimatických zmenách, ktorá sa bude týkať každého – vrátane Spojených štátov a Číny,“ povedal podľa BBC.
Sklamaní environmentalisti
Ekológovia z hnutia Greenpeace však v prvej reakcii označili heiligendammský kompromis o ochrane klímy za sklamanie. Vyčítajú mu, že neobsahuje nijaké konkrétne čísla. „To je veľmi málo,“ vyhlásil hovorca organizácie Jörg Feddern. „Potrebujeme záväzné údaje. Všetko ostatné nie je úspech, ale len posunutie problémov do budúcnosti,“ povedal agentúre DPA.
Žiadal, aby polovičné zníženie museli záväzne akceptovať všetky krajiny. Rovnako zakázané by malo byť aj odlesňovanie dažďových pralesov do roku 2010.
Stĺpček Romana Pataja
Únik sľubov
Nestáva sa často, aby dve zdanlivo nesúvisiace správy v jeden deň demaskovali našu neschopnosť plniť veľkolepé sľuby.
Môžeme sa len poďakovať lídrom krajín G8 za najnovšie sľuby, že podstatne znížia emisie skleníkových plynov. V čase, keď agentúry chrlili zvesti o novej dohode, vydali aj správu, že štáty Európskej únie vlani vypustili viac emisií CO2 ako rok predtým. Tej únie, ktorá apeluje na dodržiavanie Kjótskeho protokolu a ktorej členské štáty (Slovensko nevynímajúc) ju zároveň žalujú za znižovanie emisných kvót. Aj keď je to len údaj za ťažký priemysel a elektrárne bez splodín z automobilov či lietadiel, dokazuje, že ani tisíc protokolov zásadnú zmenu neprinesie.
Priniesť ju môže len nôž na krku. Tým sa môžu stať nespochybniteľné zmeny klímy spôsobené človekom alebo neudržateľná závislosť od nespoľahlivých producentov ropy. Kým v prvé väčšina uverí, až keď bude neskoro, to druhé nás privedie k rozumu skôr.
Ostrie tohto noža sa už blýska nebezpečne blízko.
Autor: hud, čtk