BRATISLAVA. Spojením firiem Hyza Žilina, THP Topoľčany a Hydina Cífer vznikne najväčší hydinársky podnik na Slovensku. Agrofert podnikateľa Andreja Babiša, ktorý vlastní kontrolné podiely vo všetkých spoločnostiach, sa ich rozhodol spojiť pod firmu Hyza. Povedal to predseda predstavenstva spoločností Ondrej Fačkovec na včerajšej tlačovej konferencii.
Hyza, ktorá oficiálne vznikne prvého júla, bude mať na domácom trhu s hydinou päťdesiatpäťpercentný podiel a svoje výrobky bude predávať pod značkami Hyza a Farmatop.
Celkový obrat troch hydinární dosiahol v minulom roku tri a pol miliardy korún, čo je oproti roku 2005 rast takmer o pol miliardy. Podstatnejšie je, že firmám sa v minulých dvoch rokoch zvyšoval podiel pridanej hodnoty na výrobe, čím sa im darilo zlepšovať konečné výsledky.
Topoľčany sa rozšíria
Ani jedna z nich však v minulom roku nehospodárila so ziskom, čo podľa Fačkovca spôsobila reakcia spotrebiteľov na rozruch okolo vtáčej chrípky. V súčasnosti podľa neho podniky vykazujú približne o päťdesiat miliónov lepší hospodársky výsledok ako vlani. Dohromady zamestnávajú približne tisícštyristo pracovníkov. Fačkovec tvrdí, že chod prevádzok ostane po fúzii takmer bez zmien.
Centrálu umiestni firma do Topoľčian, kam sa budú orientovať aj investície. V súčasnosti modernizuje tamojšiu fabriky a plánuje zvýšiť jej kapacitu takmer na dvojnásobok súčasnej produkcie. V tomto roku plánuje preinvestovať približne dvestodvadsať miliónov korún. Spoločnosť tak vo svojich závodoch spracuje štyridsať miliónov kurčiat ročne.
Malí sa musia prispôsobiť
Topoľčany majú podľa Fačkovca predpoklady na ďalšie rozširovanie výroby. Nachádzajú sa pri nich aj sklady Tesca, Kauflandu a Lidla.
„Je to krok k väčšej efektivite a obstátiu na trhu,“ komentuje fúziu v hydinárstve Ľubomír Drahovský z prieskumnej agentúry Terno.
Zlúčenie by podľa podľa neho mohlo priniesť do obchodov väčší sortiment produktov. Zlepšiť by mala aj ich kvalita, úroveň komunikácie, napríklad pri reklamáciách.
Vznik veľkej firmy podľa Drahovského výrazne neohrozí menších výrobcov. „Spôsobí to problémy, ale tie sú aj v iných odvetviach. Malí by mali hľadať svoju jedinečnosť na trhu a odlíšiť sa od veľkého výrobcu špecializovanou ponukou,“ hovorí Drahovský.
Najväčším konkurentom Hyzy bude spoločnosť Hydina Košice, ktorá je približne rovnako silná, ako bola žilinská Hyza pred zlúčením.
Dosahy na trh
Podľa zástupcov obchodných reťazcov je predčasné hovoriť o dosahu, ktorý by zlúčenie hydinární mohlo mať na trh. „Určite si chcú upevniť pozíciu pri vyjednávaní s predajcami. Či sa to odrazí na konečných cenách pre zákazníkov je teraz ťažké povedať,“ hovorí predseda predstavenstva COOP Jednota Bratislava Adrián Ďurček.
„Nikdy nemám dobrý pocit z toho, že na trhu vzniká dominantný subjekt. Často to spôsobuje viac problémov ako výhod,“ uzatvára Ďurček.
Na Slovensku sa ročne spotrebuje dvadsať kíl hydinového mäsa na obyvateľa. Z celkovej spotreby jedenásťtisíc ton mäsa sa takmer tretina dováža zo zahraničia.
Skupina Agrofert vstúpila do obchodu s hydinou v roku 2005, keď kúpila spoločnosti THP a Hyza. V nasledujúcom roku kúpila spoločnosť v Cíferi. Skupina zahŕňa viac ako 120 firiem prevažne z chemického, potravinárskeho a poľnohospodárskeho priemyslu. Okrem hydinární kontroluje Agrofert napríklad bratislavský Istrochem či Duslo Šaľa.