BRATISLAVA. Ministerstvo práce stále nezverejnilo detaily právnej analýzy, ku ktorej včera zvolalo tlačovú koferenciu. Právna analýza mala posúdiť aj dôsledky zmeny sadzby na starobné dôchodkové sporenie.
Ministerka práce Viera Tomanová včera povedala, že analýzu musia najprv pripomienkovať na ministerstve a až potom ju predstavia verejnosti. Závery analýzy, ktorá má podľa ministerky vyše tisíc strán, majú byť zverejnené na webovej stránke rezortu na budúci týždeň.
Sporné tvrdenie?
Ministerstvo predložilo začiatkom apríla do vlády analýzu dôchodkového systému. Vláda ju následne z rokovania stiahla s tým, že má ministerstvo vypracovať právnu analýzu.
Tomanová včera potvrdila, že analýza je už hotová. „Po právnej stránke advokátska kancelária nenachádza zásadné riziká zmien sadzieb,“ povedal riaditeľ sekcie sociálneho poistenia a dôchodkového sporenia ministerstva Igor Lipták.
Advokát a bývalý ústavný sudca Ernest Valko to považuje minimálne za sporné tvrdenie. „Mám pochybnosti, či je to v súlade s článkom 1 Ústavy, a teda princípom nadobudnutých práv,“ povedal Valko. Nálezy na Ústavnom súde podľa neho pripúšťajú, že sa tento princíp vzťahuje aj na civilné právo, nielen trestné. Pripomenul, že ľudia vstupovali do druhého piliera v dobrej viere za určitých podmienok, ktoré by sa nemali zhoršovať.
Prípadné zníženie sadzieb by sa dotklo aj ziskov dôchodkových spoločností. „Nikdy nám analýzu neukázali,“ povedal Viktor Kouřil z DSS VÚB Generali. Akcionári súkromných dôchodkových spoločností podľa neho už s ministerstvom na túto tému diskutovali.
Premiér Robert Fico viackrát povedal, že by sa odvody do druhého piliera mali znížiť z 9 na 6 percent. Neskôr to vylúčil.
„V tejto chvíli nenavrhujeme meniť sadzby,“ povedala včera Tomanová. Právna analýza však podľa nej bude využitá pri príprave iných zmien v systéme sociálneho zabezpečenia.
Dnes ľudia odvádzajú na vlastné dôchodkové účty deväť percent z hrubej mzdy a rovnako veľa platia Sociálnej poisťovni. Tá tieto peniaze okamžite míňa na dôchodky súčasným penzistom.
Iný názor má Ernest Valko. Zníženie odvodu by totiž znamenalo aj nižšie penzie z druhého piliera a rovnako aj nižšie príjmy dôchodkových správcovských spoločností za správu fondov. Podľa Valka by to mohlo narušiť ústavný princíp právnej istoty. Pripomenul, že ľudia vstupovali do druhého piliera v dobrej viere za určitých podmienok, ktoré by sa nemali zhoršovať.
Tomanová reagovala na informácie v médiách
Podľa zmluvy zaplatí ministerstvo za právnu analýzu 1,735 milióna korún vrátane daní a všetkých poplatkov. Po odrátaní daní ide zhruba o 1,4 milióna korún.
Vypracovala ju advokátska kancelária Martin Krechňák, Krechňák&Partners.
Ministerka zvolala tlačovku podľa vlastných slov aj preto, aby reagovala na informácie zverejnené v médiách o právnej analýze.
Podľa názoru niektorých právnikov, ktorý denník Sme zverejnil v polovici mája, ide na domáce pomery a šírku zadania o obzvlášť vysokú odmenu.
Zadanie analýzy
Aký vplyv by malo zníženie príspevkovej sadzby na starobné dôchodkové sporenie na právnu istotu sporiteľa, dôchodkových správcovských spoločností (DSS) a štátu? (Aký by ste predpokladali výsledok prípadnej žaloby?)
Na ktoré súdne orgány by sa mohli tieto osoby obrátiť?
Je takýto krok v súlade s právnym poriadkom Európskych spoločenstiev? Je v súlade s Ústavou?
Aké je riziko obchodných sporov? Nižšia sadzba zásadne zmení ziskovosť DSS a predĺži návratnosť pôvodných investícií.
Do akej miery je prijateľná zmena „pravidiel“ pre tie fyzické osoby, ktoré sa stali sporiteľmi pri zachovaní „pôvodných“ predpokladov vrátanej výšky sadzby?
Konzultant poskytne klientovi podľa jeho požiadaviek právnické služby súvisiace s vyššie uvedenými oblasťami.
Zdroj: ministerstvo práce, krátené