Dvadsaťročná Britka kurdského pôvodu zomrela rukami vlastného otca. Chcela sa vydať za muža, ktorý sa nepáčil jej rodine. Bol síce moslim a dokonca rodinný priateľ, nebol však vhodným ženíchom pre ich dcéru.
Banaz Mahmodová sa s ním naďalej tajne stretávala. Pre jej rodinu to bol dôvod na vraždu. Zabili ju, lebo pošpinila rodinnú česť. Polícia ju pred smrťou nedokázala ochrániť.
Vrahom Banaz bol jej vlastný otec Mahmod Mahmod (52) a strýko Ari Mahmod (50), ktorí ju zabili vlani v januári a jej telo skryté v kufri zakopali do jednej záhrady v Birminghame. Tam sa našlo o tri mesiace neskôr. Oboch mužov v pondelok v Londýne odsúdili za vraždu zo cti.
Vraždy sú bežné
Mimovládne organizácie na ochranu ľudských práv varujú, že prípad Banaz Mahmodovej, nie je v krajine ojedinelý.
„Ročne sa tu odohrajú stovky vrážd zo cti,“ povedala pre rádio BBC obhajkyňa ľudských práv a špecialistka na prípady ázijských rodín Usha Soodová. Tvrdí, že takéto prípady, či už vedú k smrti obete, alebo nie, sú stále bežnejšie. Diana Nammiová z organizácie pre práva iránskych a kurdských žien dodala, že existujú aj stovky prípadov, keď rodina dcéru doženie k samovražde.
Oficiálne čísla OSN hovoria o tisíckach obetí ročne, podľa odhadov však na celom svete zomrie pre česť rodiny ročne viac ako stotisíc žien.
Zlyháva polícia?
Britské médiá obviňujú políciu v prípade vraždy Banaz zo zlyhania. Ona a jej priateľ Rahmat Sulemani štyrikrát upozorňovali políciu, že sa cítia ohrození. Rodina obete sa im niekoľkokrát vyhrážala, že ich zabije.
„Mohli jej pomôcť a zachrániť ju. Nemajú však špecialistov, ktorí by sa vraždami zo cti zaoberali,“ tvrdí Nammiová.
Denník The Guardian včera napísal, že polícia zlyháva napriek tomu, že pred štyrmi rokmi vznikol systém preventívnej ochrany. Jeho vznik bol dôsledkom vôbec prvého prípadu, v ktorom odsúdili obvineného z vraždy zo cti.
V pláne bolo vytvoriť tím špecialistov, ktorý by potenciálne obete dokázal identifikovať. „Začali sme sa učiť, ale skončili sme. Dôvodom bola politická korektnosť,“ povedal pre Guardian nemenovaný detektív londýnskej Metropolitnej polície.
Rodinná česť
Vraždy zo cti majú tradíciu najmä medzi moslimami, ale nemajú nič spoločné s náboženstvom. Moslimské právo šaríja ich odmieta.
Česť rodiny môže žena poškvrniť veľmi ľahko. Stačí, ak sa pozerá na cudzieho muža trochu dlhšie alebo si s ním nebodaj niečo začne. Ak opustí manžela, ktorého jej vybrala rodina, dopustí sa pošpinenia rodinnej cti. Ak ju rodina zabije, očistí svoje meno. Platiť to môže aj v prípade, ak ženu znásilnia a ostane tehotná, alebo sa do nej zamiluje „nevhodný“ muž.
![]() |
![]() |