Dublinskú literárnu cenu IMPAC získal nórsky spisovateľ Per Petterson

Dublin 14. júna (TASR) - Nórsky spisovateľ Per Petterson získal dnes v Dubline za román Out Stealing Horses Dublinskú literárnu cenu IMPAC, najvyššie ...

Dublin 14. júna (TASR) - Nórsky spisovateľ Per Petterson získal dnes v Dubline za román Out Stealing Horses Dublinskú literárnu cenu IMPAC, najvyššie dotované literárne ocenenie v Európe.

Literát sa môže tešiť na šek vo výške 75.000 eur, kým ostávajúca štvrtina stotisícovej dotácie poputuje prekladateľke diela do anglického jazyka Anne Bornovej.

Autor ponúka čitateľom príbeh 15-ročného Tronda, ktorý odhalí v povojnovom období dovtedy dobre strážené tajomstvo svojho otca. Ten pomáhal politicky prenasledovaným osobám vo vojnových časoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Román sa na nórskom knižnom trhu objavil v roku 2003 pod názvom Ut og stjale hester a získal v severskej krajine hneď dve ocenenia - cenu nórskych kritikov za literatúru a cenu pre najúspešnejšiu knihu roka. Vlani dielu udelili Independent Foreign Fiction Prize.

Autor románu Per Petterson sa narodil v nórskej metropole Oslo 18. júla 1952. Vyučený knihovník si zarábal ako kníhkupec, umelecký prekladateľ i literárny kritik, kým sa naplno začal venovať literárnej tvorbe.

Debutoval v roku 1987 zbierkou poviedok Aske i munnen, sand i skoa. V jeho bibliografii nájdeme doteraz iba niekoľko záznamov, napríklad Ekkoland (1989), či román Det er greit for meg, ktorý v roku 1992 ocenili cenou Spraklig samlings litteraturpris. Ďalšie Pettersonovo dielo Til Sibir z roku 1996 sa ocitlo medzi prácami nominovanými na Literárnu cenu Severskej rady. V roku 2000 vydal autor prácu s názvom I kjolvannet. Posledné dve menované diela vyšli pod názvami To Siberia a In the Wake tiež v prekladoch do anglického jazyka. Pred troma rokmi pribudla do zbierky autorových prác ďalšia pod názvom Manen over porten.

SkryťVypnúť reklamu

Per Petterson je aktuálne snáď najčítanejším nórskym autorom.

Päťčlenná porota vybrala najskôr finalistov a potom Pettersonovo dielo spomedzi 138 románov navrhnutých na ocenenie 169 knižnicami zo 49 krajín.

Ďalšími finalistami boli diela Slow Man laureáta Nobelovej ceny za literatúru J.M.Coetzeeho, Arthur & George z pera Juliana Barnesa, Extremely Loud and Incredibly Close (Jonathan Safran Foer), The Short Day Dying (Peter Hobbs), No Country for Old Men (Cormac McCarthy), Shalimar the Clown (Salman Rushdie) a jediný Ír medzi nimi Sebastian Barry s vojnovým románom A Long Long Way.

Cenu IMPAC Dublin Literary Award zriadili v roku 1996. O jej laureátoch rozhodujú verejné knižnice. Finančne ju dotuje konzultantská spoločnosť Improved Management Productivity and Control (IMPAC) so sídlom v americkom štáte Connecticut, ktorej európska centrála sídli v Dubline.

SkryťVypnúť reklamu

V doterajšej histórii udeľovania tohto ocenenia sa v šiestich prípadoch stali jeho laureátmi autori, ktorých originály museli preložiť do anglického jazyka.

Zatiaľ posledným z nich bol v roku 2004 románopisec marockého pôvodu Tahar Ben Jelloun za francúzsky napísané dielo s anglickým distribučným názvom This Blinding Absence of Light. Medzi doterajšími laureátmi nájdeme však popri ostrovných autoroch aj predstaviteľov najrôznejších národných literatúr, napríklad Davida Maloufa z Austrálie, Hertu Müllerovú, nemeckú autorku pochádzajúcu z Rumunska, Alistaira MacLeoda z Kanady, Michela Houllebecqua z Francúzska, či Orhana Pamuka z Turecka.

Predvlani udelili IMPAC Dublin Literary Award americkému autorovi Edwardovi P. Jonesovi za román The Known World, vlani ako prvému Írovi vôbec Colmovi Tóibínovi za dielo The Master.

Literatúra

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 283
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 260
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 682
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 672
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 157
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 1 848
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 794
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 596
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu