Izraelský premiér Ehud Olmert vyhlásil, že palestínsky západný breh očakávajú „dramatické zmeny k lepšiemu.“ Je jedným zo zástupu optimistov, ktorí očakávajú, že nová palestínska vláda, ktorá v nedeľu zložila prísahu, zabezpečí Palestínčanom lepší život a bude otvorenejšia k mierovým rokovaniam ako tá doterajšia.
Problémom bude Gaza
Za to dostane finančnú aj diplomatickú podporu zo Západu. Obnovenie pomoci už ohlásili Američania aj Európania. Izrael prisľúbil, že vláde uvoľní zadržiavané palestínske dane. Podľa odhadov asi 580 miliónov dolárov vraj dostane vtedy, keď sa prihlási k myšlienke dvoch štátov (izraelského a palestínskeho) a uzná Izrael.
Problémom však je, že pomoc sa nedostane k všetkým Palestínčanom. V pásme Gazy totiž vládne hnutie Hamas, a to má pre pomoc zo zahraničia červenú. Môže sa tak stať, že Palestínčanov nebude rozdeľovať len 40 kilometrov izraelského územia, ale aj rozdielna životná úroveň a prístup k základným veciam.
„Otázkou dňa je: Ako môžeme pomôcť 1,4 milióna ľudí v Gaze,“ vyhlásil včera luxemburský minister zahraničia Jean Asselborn.
Situácia sa tam podľa svedkov dramaticky zhoršuje. Izrael síce po nedeľnom výpadku obnovil dodávky pohonných hmôt, problémy však začínajú byť s potravinami aj medicínskymi potrebami a liekmi.
Ubúdajú zásoby jedla
Gaza je odkázaná na dodávky potravín od izraelských firiem, ich kamióny sa tam však nedostanú, lebo nefunguje ani jeden z hraničných priechodov. Denník Haarec citoval nemenovaného obyvateľa pásma, ktorý sa sťažoval na to, že obchodníci zneužívajú súčasnú situáciu a prudko zvyšujú ceny toho, čo im ešte zostalo v regáloch.
Medzinárodné spoločenstvo sa pokúša nájsť mechanizmus, ako pomôcť ľuďom v Gaze a obísť Hamas. Tak to fungovalo posledný rok a pol. Peniaze sa okrem iného prerozdeľovali aj cez palestínsku samosprávu vedenú šéfom Fatahu Mahmúdom Abbásom.
Hamas však Fatah z pásma vyštval, ľudia z neziskových organizácií utekajú a program takzvaného adresného vyplácania pomoci pravidelne zlyháva. Zlepšenie situácie v Gaze za svoju prioritu označuje aj nová vláda. Včera rozšírila svoje právomoci aj na pásmo Gazy. Ide však o pomerne zúfalý krok, keďže nikto nevie ako na území ovládanom Hamasom môže uplatňovať svoju moc.
„Prisahám, neviem, ako to urobíme,“ povedal minister vnútra Abdil Razak Jahja. Hamas, ktorý po týždni bojov s Fatahom pásmo totálne ovládol, novú vládu neuznáva a tvári sa, že stále funguje koaličná vláda.
Nedôveryhodná vláda?
Nová vláda zatiaľ dostáva politickú podporu z celého sveta. Palestínsky analytik Chalíd Abu Tomaeh pre Jerusalem Post povedal, že takáto politika je krátkozraká. Podľa neho Palestínčania Fatah veľmi neberú, keďže ho považujú za skorumpované hnutie.
Ak sa novej vláde navyše nepodarí rýchlo urobiť niečo s Gazou, čo je viac ako zrejmé, môže sa stať, že všetka podpora vyjde navnivoč.